Kawa czy herbata? Tak inflacja wpłynęła na ceny napojów

Pomimo tego, że ostatnimi czasy inflacja nieco przyhamowuje, to jednak trzeba pamiętać, że ceny towarów i usług nadal rosną, tylko że wolniej. A jak wygląda sytuacja z kwotami, które trzeba zapłacić za kawę i herbatę? Czy te napoje również stały się droższe w przeciągu miesiąca? Sprawdzamy. Zdjęcie

Kawa Czy Herbata Tak Inflacja Wplynela Na Ceny Napojoacutew 84fddae, NEWSFIN

Ile kosztuje kawa, a ile herbata? Czy ceny wzrosły? /123RF/PICSEL

Reklama

Ile kosztuje kawa? Od kilku miesięcy cena wzrasta

Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. Ten ciepły i pobudzający napój bardzo często towarzyszy porannej rutynie Polaków. Dlatego z pewnością wielu z nich zauważa jego wzrosty cen.  

Ile obecnie kosztuje kawa? Sugerując się notowaniami na giełdzie, na dzień dzisiejszy za funt surowca (czyli około 0,453 kg) trzeba zapłacić około 163 centy, czyli 1,63 dolara. Wobec tego 1 kilogram kawy kosztuje około 15,60 zł. W sierpniu w podobnym okresie za funt kawy trzeba było zapłacić 145 centów, czyli 1,45 dolara (czyli około 13,92 zł za kilogram). Oznacza to wzrost o niecałe 14 proc

Ostateczny wyrób jest oczywiście droższy z uwagi na niezbędne procesy przetwarzania i dystrybucji w gotowy produkt. Kilogram ziaren markowej kawy można obecnie kupić za około 50-60 zł.  

Za 250 g kawy mielonej trzeba zapłacić średnio 11,55 zł. Miesiąc temu przeciętna kwota za tę samą kawę wynosiła 10,91 zł. Ceny oczywiście mogą się różnić w zależności od sklepu oraz lokalizacji. 

Ile kosztuje herbata? Czy ceny również wzrosły?

Kolejnym ciepłym napojem uwielbianym przez Polaków jest herbata. W sklepach dostępnych jest jej wiele rodzajów, ale prawdopodobnie najpopularniejszymi są czarna, zielona i Earl Grey.

Ile obecnie kosztuje herbata? Za opakowanie herbaty czarnej zawierającej 100 torebek trzeba obecnie zapłacić średnio 18,92 zł. To ciekawe, ponieważ przed miesiącem przeciętna cena wynosiła 19,4 zł. Jednak w tym przypadku cena również może się różnić w zależności od konkretnego sklepu oraz jego lokalizacji. Wpływ na przeciętne ceny w skali miesięcznej może mieć również częstotliwość promocji na dany artykuł.

A co do kawy i herbaty? Ile kosztuje mleko i cukier?

Mleko i cukier to najpopularniejsze dodatki kolejno do kawy i herbaty (aczkolwiek herbata z mlekiem to również doskonały przepis na całkiem smaczną bawarkę). Czy ich ceny wzrosły? Biorąc pod uwagę ceny cukru z notowań giełdowych, obecnie za 1 funt trzeba zapłacić około 27 centów. Wobec tego 1 kg kosztuje 2,57 zł. Przed miesiącem kwota za 1 funt wynosiła około 23 centy, czyli 2,18 zł. Jest to wzrost rzędu około 17 proc. Cukier w sklepach jest oczywiście droższy, jego cena wynosi przeciętnie 5,88 zł

A ile obecnie kosztuje mleko? Okazuje się, że według notowań, produkt ten tanieje. Obecnie za 1 cetnar (około 50 kg) trzeba zapłacić 17,77 dolarów (około 77,50 zł). W podobnym okresie w ubiegłym miesiącu taka sama ilość kosztowała 18,54 dolarów, czyli około 80,89 zł. Wychodzi na to, że mleko potaniało o około 4 proc. Obecnie za 1 litr mleka trzeba zapłacić średnio 4,23 zł.

Przeczytaj też:

Nie wszędzie drożyzna odpuszcza. Wiemy, co drożeje w sklepach najszybciej

Polacy szukają tańszej żywności. Trwa polowanie na promocje

Cebula zwyczajna, ceny nadzwyczajne. Jest nowa „królowa drożyzny”

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *