Ceny węgla. Ile kosztuje w sklepie PGG, Tauronie i JSW, a ile w składach?

Ceny węgla w 2023 nadal nie są tak niskie, jak jeszcze parę lat temu, jednak zdecydowanie są atrakcyjniejsze od ubiegłorocznych. Gdzie najlepiej kupować węgiel na zimę w 2023? Sprawdzamy ceny u najważniejszych dostawców.

Zdjęcie

Ceny Węgla Ile Kosztuje W Sklepie Pgg Tauronie I Jsw A Ile W Składach 600fe75, NEWSFIN

Ceny węgla w 2023 /Bartłomiej Magierowski /East News

Reklama

Ceny węgla w sklepie PGG

W marcu bieżącego roku Polska Grupa Górnicza (PGG) zmieniła limit zakupu węgla w sklepie online z 3 do 5 ton. W maju wprowadzono możliwość zakupu na raty, a w lipcu można było skorzystać z promocji „Drugie tyle węgla taniej o 400 zł na tonie”. Wszystko to pokazuje, że PGG bardzo otworzyła się na klientów indywidualnych w ostatnich miesiącach, jednak oczywiście wiąże się to również z koniunkturą ekonomiczną.

Gdy węgiel był tańszy, niewiele osób decydowało się na zakup bezpośrednio u producenta, tylko kupowało w lokalnych składach. Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie i znacznych podwyżek cen węgla wszyscy korzystający z tego paliwa szukają oszczędności.

Ile obecnie kosztuje tona węgla w e-sklepie PGG? Najtańsza jest tona węgla w kostce lub orzechu – wynosi 1100 zł. Za ekogroszek luzem przyjdzie nam zapłacić 1400 złotych, a za paletę worków ekogroszku lub big bagi zapłacimy 1650 zł.

Do powyższych cen należy również doliczyć transport. Warto także mieć świadomość, że e-sklep PGG często boryka się z problemami zatowarowania. 31 sierpnia o godzinie 12:00 nie było możliwości zakupu żadnego z rodzajów węgla, a komunikat od sklepu zapraszał do wizyty w następnej sesji zakupowej.

Ile kosztuje węgiel od Taurona, a ile od JSW?

Ceny węgla w punktach obsługi klienta Tauron są mniej atrakcyjne niż te w PGG, ale też klienci mniej narzekają na przerwy w zatowarowaniu. Obecnie tona kostki kosztuje 1649 złotych, a ekogroszku w workach – 1849 złotych. Za ekogroszek luzem należy zapłacić 1649 złotych za tonę.

Jastrzębska Spółka Węglowa sprzedaje węgiel po niższej cenie niż rok temu, jednak należy mieć świadomość, że jest to głównie węgiel koksujący i nie jest dostępny dla indywidualnego klienta. Obniżka cen jest jednak dobrą informacją: można spodziewać się, że sezon grzewczy w budynkach wielorodzinnych będzie odrobine tańszy.

Węgiel skupie czy w markecie?

Jeśli węgiel jest głównym źródłem ogrzewania naszego domu, zdecydowanie nie opłaca się go kupować w marketach: za 20-kilogramowy worek groszku lub orzecha w Castoramie przyjdzie nam zapłacić 42-45 złotych, natomiast w Leroy Merlin za 25 kilogramów ekogroszku zapłacimy nawet 52 złote (orzech – 40 zł).

Cena węgla w lokalnym składzie będzie się wahać od 1500 złotych za tonę ekogroszku do nawet 2800 złotych. Wszystko zależy od województwa oraz miejsca pochodzenia węgla. Warto dokładnie sprawdzać ceny w kilku różnych składach w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, ponieważ może to wygenerować znaczne oszczędności. 

KO

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. 1992-2022. Najlepszy czas Polski: Pro-Environment – polska firma walczy z mikroplastikiem

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *