Brak prawa jazdy 2023: kary, wysokość grzywny

Kara za kierowanie autem bez prawa jazdy od stycznia 2022 jest dość dotkliwa. Mandat, grzywna czy areszt? Wyjaśniamy, co grozi za jazdę samochodem bez odpowiednich uprawnień, a co za brak prawa jazdy przy sobie. Kwoty są niebagatelne, ale na pieniądzach się nie kończy. Grzywna to najmniejszy problem. Zdjęcie

Brak Prawa Jazdy 2023 Kary Wysokosc Grzywny 0502ab0, NEWSFIN

Za jazdę bez uprawnień grozi dotkliwa kara. Nie tylko finansowa /Piotr Kamionka/ REPORTER /East News

Reklama

Czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie?

Jeszcze do niedawna brak fizycznego dokumentu prawa jazdy podczas kontroli drogowej skutkował grzywną do 250 zł. Zmieniło się to od 5 grudnia 2020 roku. Teraz kierowca może poruszać się bez dokumentu prawa jazdy i nie grożą mu za to konsekwencje. Musi mieć przy sobie tylko dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty lub paszport.  

Dzieje się tak za sprawą systemu CEPIK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Mają do niego dostęp służby, w tym Policja, Straż Miejska i Inspekcja Transportu Drogowego. CEPIK zawiera wszystkie dane dotyczące pojazdu i kierowcy, czyli dowód rejestracyjny, OC i prawo jazdy. Są tam również informacje o cofnięciu prawa jazdy.  

Bez fizycznego prawa jazdy przy sobie możemy podróżować jednak tylko po Polsce. Poza granicami kraju trzeba mieć prawo jazdy przy sobie. Nie pomoże tam również prawo jazdy w aplikacji mObywatel.  

Jaka kara za brak prawa jazdy?

Kara za brak uprawnień do jazdy dotyczy osób, które nigdy prawa jazdy nie wyrobiły lub ich prawo jazdy straciło ważność. Jeśli mimo to prowadzą pojazd, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Za jazdę autem bez prawa jazdy w sensie bez uprawnień, grozi grzywna od 1500 do nawet 30 000 złotych. Wszystko zależy od okoliczności. Większej kary mogą spodziewać się recydywiści lub osoby, które spowodowały zagrożenie w ruchu drogowym.  

Na grzywnie jednak sprawa się nie kończy. Prowadzenie samochodu bez odpowiednich uprawnień zawsze kończy się w sądzie. To on, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, decyduje o ostatecznej karze. Mogą to być nawet ograniczenie wolności lub areszt. Obligatoryjną karą w przypadki braku uprawnień jest również zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.  

Mam prawo jazdy, ale nie tej kategorii. Jaka kara?

Często zdarza się, że policjanci przyłapują kierowców, którzy mają prawo jazdy, ale nie obejmuje ono pojazdu, który prowadzą. Może to być np. motocykl ze zbyt dużym silnikiem lub auto z nieodpowiednią przyczepą. Taki kierowca traktowany jest tak, jak osoba kierująca pojazdem bez jakichkolwiek uprawnień. Grozi mu więc grzywna od 1500 do 30 000 zł, zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet ograniczenie wolności.

Czytaj też: Ile kosztuje prawo jazdy? Bez pomocy finansowej kursant nie da już rady  

Jazda po zakazie prowadzenia pojazdów – kary

Prowadzenie bez prawa jazdy jest wykroczeniem. Natomiast kierowanie samochodem pomimo zakazu prowadzenia pojazdów traktowane jest jak przestępstwo. Dzieje się tak dlatego, że zakaz wydawany jest przez sąd. W takiej sytuacji konsekwencje są już poważne. Kierujący podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Sąd może przedłużyć również zakaz prowadzenia pojazdów do maksymalnie 15 lat.  

Czytaj też: 

Kurs reedukacyjny 2023. Jak skasować punkty karne?

Zmiany w przepisach 2023. Co zrobić, gdy zabiorą prawo jazdy?

Czy można jeździć po egzaminie, ale przed odebraniem prawa jazdy?

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *