Zrealizowana cena i minimalna zmienność Bitcoina. Czy BTC zanurkuje do 20 000 USD?

Zrealizowana Cena I Minimalna Zmienność Bitcoina Czy Btc Zanurkuje Do 20nbsp000 Usd 4cfe02b, NEWSFIN

Zrealizowana Cena I Minimalna Zmienność Bitcoina Czy Btc Zanurkuje Do 20nbsp000 Usd 64f7087, NEWSFIN

Bitcoina znajduje się aktualnie w bardzo chwiejnym położeniu. Akcja cenowa utrzymuje się tuż powyżej kruchego wsparcia w obszarze 25 000 USD. Jego utrata może doprowadzić do gwałtownego spadku.

Z drugiej strony trend wzrostowy, który trwa od początku 20203 roku wydaje się nie być zachwiany. Jest szansa, że utrzymanie tego poziomu zainicjuje odbicie, które może w końcu doprowadzić do przebicia oporu na 30 000 USD.

Obydwa scenariusza są wydają się być możliwe dzięki analizie on-chain. Zrealizowana cena oraz historycznie niska zmienność sugerują, że nadchodzi duży ruch na rynku kryptowalut. Cena BTC może ponownie przetestować 20 000 USD.

Zrealizowana cena w historycznych cyklach Bitcoina

Zrealizowana cena Bitcoina to wskaźnik, który dzieli zrealizowaną kapitalizację rynkową przez bieżącą podaż. Natomiast zrealizowana kapitalizacja wycenia różne części podaży po różnych cenach (zamiast używać bieżącego dziennego zamknięcia). W szczególności metrykę tę oblicza się poprzez wycenę każdego UTXO według kursu, kiedy został on ostatnio przeniesiony.

Spoglądając na długoterminowy wykres zrealizowanej ceny względem dziennej akcji cenowej BTC dostrzegamy cykliczne podobieństwa. Przed wszystkim w każdym cyklu okres kapitulacji rynkowej rozpoczynał się w momencie, gdy cena BTC spadała poniżej zrealizowanej ceny (czerwone kółka). Jednocześnie był to zawsze ostatni etap rynku niedźwiedzia, gdzie każdorazowo kurs Bitcoina ustanawiał makro dołek pełnego cyklu.

Następnie widzimy, że odwrotne zdarzenie – wybicie ceny BTC powyżej zrealizowanej ceny (zielone kółka) – rozpoczynało długoterminowy rynek byka. Od tego momentu kurs Bitcoina (prawie nigdy) nie spadał poniżej zrealizowanej ceny, aż do końcówki rynku niedźwiedzia następnego cyklu.

Jedynym wyjątkiem jest marzec 2020 roku, gdzie w wyniku krachu COVID-19 na globalnych rynkach, gwałtownie spadła również cena BTC. Wówczas największa kryptowaluta dokonała byczego retestu zrealizowanej ceny (niebieskie koło). Ten moment okazał się doskonałą chwilą na zakup.

Zrealizowana Cena I Minimalna Zmienność Bitcoina Czy Btc Zanurkuje Do 20nbsp000 Usd 02282c3, NEWSFIN

Zrealizowana cena BTC / Źródło: Glassnode

Patrząc na wydarzenia bieżącego cyklu widzimy te podobieństwa. Bitcoin spadł poniżej wskaźnika zrealizowanej ceny w czerwcu 2022 roku. Następnie przed długi czas oscylował wokół tej linii, aby dokonać kapitulacji wraz z upadkiem giełdy FTX w listopadzie 2022 roku. Natomiast już w styczniu 2023 roku BTC przełamał trend spadkowy i zainicjował odbicie. Doprowadziło ono do odzyskania i szybkiego retestu linii zrealizowanej ceny.

Czy BTC ponownie przetestuje 20 000 USD?

Aktualnie cena Bitcoina znajduje się na kluczowym wsparciu w obszarze 25 000 USD. Analiza techniczna sugeruje, że jeżeli zostanie ono utracone, to możliwy jest spadek do kolejnego wsparcia na 23 500 USD. Czy jednak BTC może spaść jeszcze niżej i ponownie przetestować 20 000 USD?

Już sam wykres zrealizowanej ceny pokazuje, że taka możliwość jest w kartach. Aktualnie wskaźnik znajduje się prawie dokładnie na tym obszarze. Dlatego – jeżeli rozegrałby się podobny scenariusz do marca 2020 roku – to cena BTC może jeszcze spaść poniżej 20 000 USD. Jeżeli analiza cykli Bitcoina jest słuszna, to będzie to doskonała okazja do zakupu.

Co więcej, słynny analityk @WClementeIII opublikował wczoraj na X długoterminowy wykres ceny BTC i kolorowych wstęg opartych na różnych wskaźnikach on-chain. Zgodnie z jego opinią „Bitcoin znajduje się w trudnym miejscu z perspektywy wyceny HTF [wysokich przedziałów czasowych]”. Nie wyklucza on spadku do dolnego zakresu (fioletowa i niebieska linia). Fioletowa linia na jego wykresie to nasza zrealizowana cena. Natomiast niebieska wyznacza 1 standardowe odchylenie od mediany (pomarańczowa).

Zrealizowana Cena I Minimalna Zmienność Bitcoina Czy Btc Zanurkuje Do 20nbsp000 Usd 1c47a00, NEWSFIN

Wskaźniki on-chain i zrealizowana cena dla BTC / Źródło: X

Również Clemente sugeruje możliwość przetestowania dna zarysowanego przez siebie zakresu. Dodaje: „Wszelkie ponowne testy tych dolnych granic są okazjami do zakupu”.

Historycznie niska zmienność: Nadciąga duży ruch BTC

Inny znany analityk długoterminowy @el_crypto_prof zwrócił wczoraj uwagę na ekstremalnie niską zmienność Bitcoina na wysokich interwałach. W opublikowanym przez siebie tweecie wskazuje wskaźnik BBWP (Bollinger Band Width Percentile) dla 2-tygodniowego wykresu BTC.

Okazuje się, że po raz pierwszy w historii Bitcoin osiągnął na tym przedziale czasowym minimalną, niebieską zmienność. Wstęgi Bollingera, w ramach których porusza się cena BTC, są dziś najmocniej zawężone w całej historii Bitcoina.

Zrealizowana Cena I Minimalna Zmienność Bitcoina Czy Btc Zanurkuje Do 20nbsp000 Usd 15c4956, NEWSFIN

Wykres BLX dzięki Tradingview

Zawsze po takim okresie kompresji należy spodziewać się gwałtownego ruchu i przyrostu zmienności. Niestety, BBWP pozostaje kierunkowo neutralny, więc nie wiadomo, czy istnieje większa szansa na ruch w górę, czy w dół. Również wskaźnik siły względnej (RSI) na 2-tygodniowym interwale pozostaje w neutralnym obszarze 50. Wskazuje to na brak wyraźnego kierunku trendu.

Dlatego gwałtowny ruch w nadchodzących tygodniach może przebiegać w dwóch kierunkach. W niedźwiedzim scenariuszu cena BTC spadnie, aby przetestować poziom zrealizowanej ceny w okolicach 20 000 USD. Byłaby to doskonała okazja do wejścia w rynek.

W byczym scenariuszu przyrost zmienności zbiegnie się ze wznowieniem trendu wzrostowego. Wówczas pierwszym i najważniejszym oporem do pokonanie będzie psychologiczna granica 30 000 USD. Jej odzyskanie byłoby bardzo byczym sygnałem przed zbliżającym się halvingiem sieci Bitcoin.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *