Złoty w potrzasku: Jak RPP wpłynęło na kurs waluty

Złoty W Potrzasku Jak Rpp Wpłynęło Na Kurs Waluty 3fd2e3e, NEWSFIN

Po kontrowersyjnej decyzji o obniżeniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, złotówka znalazła się w trudnej sytuacji na rynku walutowym. Kurs złotego względem dolara mocno osłabił się, wywołując niepewność i niepokój inwestorów.

Obniżka stóp procentowych, która była krytykowana przez ekonomistów i analityków, stanowiła jedno z najbardziej kontrowersyjnych posunięć RPP w ostatnich latach. Kurs polskiej waluty, złotego, szybko uległ osłabieniu w porównaniu do innych głównych walut po tej decyzji.

Mocny spadek złotówki

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wywołała burzliwe reakcje na rynkach finansowych. Złoty natomiast znalazł się w trudnym położeniu, tracąc na wartości wobec dolara i euro. Tego dnia można było obserwować prawdziwe załamanie polskiej waluty, które narastało z każdą godziną. Czy to dopiero początek trudnego okresu dla złotówki?

Pierwsze oznaki kłopotów złotego pojawiły się już nad ranem, kiedy to kurs złotego wobec euro przekroczył po raz pierwszy od dwóch miesięcy poziom 4,50 zł. Względem dolara osłabienie było równie widoczne, z kursem wycenianym na 4,20 zł na początku dnia.

Złoty W Potrzasku Jak Rpp Wpłynęło Na Kurs Waluty 39b802f, NEWSFIN

EUR/PLN – 3 dni / Źródło: www.stooq.pl

To, co stało się jasne po ogłoszeniu decyzji RPP, to faktyczne załamanie kursu złotego. Po obniżce stóp procentowych przez RPP, notowania dolara zyskały na wartości. Początkowo o 1,7-1,8 procent, a kilka godzin później straty dla złotego sięgnęły już 2 procent. To zdecydowanie stanowiło sygnał ostrzegawczy dla rynków. Gremium ustalające poziom stóp procentowych w kraju, na czele z Adamem Glapińskim, wywołali spore zamieszanie na rynku.

Złoty W Potrzasku Jak Rpp Wpłynęło Na Kurs Waluty 1967baa, NEWSFIN

USD/PLN – 3 dni / Źródło: www.stooq.pl

Gwałtowne osłabienie złotego, które miało miejsce tuż po ogłoszeniu decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), z pewnością ze skali obniżki. Od kilku tygodni, krajowe media oraz członkowie RPP przekonywali o delikatnej redukcji – o 25 punktów bazowych. Analitycy oraz ekonomiści z pewnością mocno zaskoczyli się najnowszymi doniesieniami.

Eksperci wskazują na skalę obniżki RPP

Bartosz Sawicki na platformie X podkreśla, że obniżka stóp procentowych przez RPP była dużo większa, niż wszyscy się spodziewali. Kurs euro w stosunku do złotego wyraźnie poszedł w górę, co nie zdarzało się od dawna, przypominając sytuację, kiedy wszyscy byli zaniepokojeni kryzysem energetycznym. Aktualnie jednak euro kosztuje prawie 4,60 zł, co jest najdroższym kursem od 4 miesięcy – jak wskazuje analityk.

Analityk rynków finansowych serwisu cinkciarz.pl podkreśla, że istotą nagłej zmiany wartości złotówki jest skala zmian stóp procentowych. W swoim wpisie przedstawia w ujęciu procentowym notowania złotówki względem czołowych walut.

“Nie sama obniżka, ale jej skala uderza w złotego, który traci 1,5 proc. Kurs euro przekroczył 4,55 zł, USD/PLN wzrósł nad 4,25, CHF/PLN osiągnął 4,78, a GBP/PLN 5,33. Główne waluty po kontrowersyjnym ruchu RPP kosztują najwięcej od wiosny.”

W kwestii spadku wartości złotówki wypowiedział się również się Cezary Graf, znany doradca majątkowy. Skomentował on sytuację słowami: “Zobaczycie powyborczy ‘rachuneczek’ i dolara po 8 złotych.” Warto dodać, że Cezary Graf znany jest ze swojej wcześniejszej prognozy, w której twierdził, że polska złotówka osiągnie wartość 6 złotych w relacji do dolara.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *