Współzałożyciel OneCoin otrzymuje 20-letni wyrok i 300 mln USD grzywny

Wspoacutełzałożyciel Onecoin Otrzymuje 20 Letni Wyrok I 300 Mln Usd Grzywny 4d5e9ea, NEWSFIN

Wspoacutełzałożyciel Onecoin Otrzymuje 20 Letni Wyrok I 300 Mln Usd Grzywny F57a51f, NEWSFIN

12 września sędzia skazał kluczowego współzałożyciela OneCoin na 20 lat więzienia za kierowanie masowym oszustwem kryptowalutowym, które oszukało miliony inwestorów z ponad 4 miliardów dolarów na całym świecie.

Karl Sebastian Greenwood sprzedawał OneCoina jako legalną alternatywę dla Bitcoina. Projekt był jednak bezwartościowy od samego początku. Stał on na czele oszustwa z rozbudowanym schematem piramidy, który obiecywał bogactwo rekrutom.

Założyciel OneCoin żył luksusowo na koszt innych

Według prokuratora Stanów Zjednoczonych dla południowego okręgu Nowego Jorku, Greenwood stworzył globalną strukturę marketingu wielopoziomowego OneCoin, nagradzając członków za rejestrowanie nowych ofiar. Jako najlepszy dystrybutor zarobił ponad 200 milionów dolarów prowizji w ciągu zaledwie dwóch lat.

Greenwood po raz pierwszy przyznał się do winy za oszustwa finansowe i pranie pieniędzy w grudniu 2022 roku.

OneCoin nie wydobywał żadnych monet, nie miał blockchaina i arbitralnie wymyślał fałszywe wyceny, które z czasem tylko rosły. Jednak zręczna sprzedaż Greenwooda przekonała wierzących, że wcześnie weszli na następnego Bitcoina (BTC).

Ofiary dały się zwieść szumowi porównującemu OneCoina do Bitcoina i twierdząc, że może on wyprzedzić pionierską kryptowalutę. W rzeczywistości nie miała ona żadnych procesów handlowych, wydobywczych ani weryfikacyjnych – wszystkie czerwone flagi oszustwa.

Powołując się na własne dane OneCoina, w komunikacie stwierdzono, że w okresie od czwartego kwartału 2014 roku do czwartego kwartału 2016 roku OneCoin wygenerował 4,037 mld euro przychodów ze sprzedaży i 2,735 mld euro zysków.

Prokurator amerykański Damian Williams nazwał to “jednym z największych oszustw, jakie kiedykolwiek popełniono”, oszukując ponad 3,5 miliona ludzi na całym świecie.

W międzyczasie Greenwood żył w oszałamiającym luksusie ze swoich nieuczciwie zdobytych zysków. W szczególności wydawał na markowe ubrania, drogie zegarki, nieruchomości za granicą i zaliczkę na luksusowy jacht.

Dodatkowo, oszustwo opłaciło podróże pierwszą klasą po całym świecie prywatnym odrzutowcem OneCoin. Fundusze inwestorów opłacały również pobyty w pięciogwiazdkowych kurortach i wynajmowane wille na plaży w egzotycznych miejscach.

Współzałożycielka Ruja Ignatova wciąż na wolności

Ponieważ OneCoin był agresywnie sprzedawany w Stanach Zjednoczonych, wiele ofiar było Amerykanami. Łączne straty przekroczyły 4 miliardy dolarów, podczas gdy inni wzbogacili się, sprzedając fałszywe obietnice łatwego bogactwa.

Kluczowy wspólnik pozostaje na wolności – Ruja Ignatova, współzałożycielka programu i partnerka Greenwooda. Nazywana “Cryptoqueen”, Ignatova zniknęła w 2017 roku po tym, jak Stany Zjednoczone postawiły jej zarzuty oszustwa i prania pieniędzy.

Działała jako publiczna twarz OneCoina, sprzedając oszustwo na całym świecie poprzez krzykliwe wydarzenia marketingowe i pompowanie szumu. Pomimo obietnicy ogromnego bogactwa w promocjach, Ignatova wiedziała, że OneCoin to oszustwo. FBI umieściło ją na liście najbardziej poszukiwanych osób z nagrodą w wysokości 100 000 USD za informacje prowadzące do jej aresztowania.

Na początku tego roku krążyły plotki, że uciekinierka została zabita w Grecji pięć lat temu. New York Post powiązał Ignatovą z londyńską posiadłością, którą zgłosiła w poprzednim miesiącu. Zgodnie z nowym brytyjskim prawem, właściciele nieruchomości muszą być wymienieni w całości, a nie tylko firmy posiadające nieruchomość.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *