Walkę z inflacją można wygrać bez dalszych podwyżek stóp

Walkę Z Inflacją Można Wygrać Bez Dalszych Podwyżek Stoacutep C14dc94, NEWSFIN

Walkę Z Inflacją Można Wygrać Bez Dalszych Podwyżek Stoacutep 8dcff36, NEWSFIN

Podwyżki stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną (Fed) osiągnęły swój szczyt, twierdzi prezes Rezerwy Federalnej w Filadelfii Patrick Harker.

Jako głosujący członek Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), spostrzeżenia Harkera mają znaczący wpływ w kręgach finansowych.

Fed może pozwolić sobie na cierpliwość

Wypowiedź Harkera sugeruje, że o ile nie pojawią się żadne drastyczne nowe dane, Fed może pozwolić sobie na przyjęcie cierpliwej postawy. Pozwoliłoby to na wprowadzenie w życie efektów ostatnich działań polityki pieniężnej. Komentarz ten jest następstwem usankcjonowania przez FOMC 11. podwyżki stóp procentowych od marca 2022 roku. Strategiczne posunięcie miało na celu ograniczenie inflacji, która wzrosła do najwyższego poziomu od ponad 40 lat.

Fed początkowo odrzucił wzrost cen jako przejściowy. Jednak później poczuł się zmuszony do wdrożenia szeregu środków zaostrzających, w tym czterech kolejnych podwyżek o trzy czwarte punktu procentowego. Ta zmiana polityki wywołała obawy wśród ekonomistów, którzy obawiali się, że agresywne podwyżki stóp mogą potencjalnie zepchnąć gospodarkę w recesję.

Walkę Z Inflacją Można Wygrać Bez Dalszych Podwyżek Stoacutep 6c5d2dc, NEWSFIN

Stopa inflacji i miesięczna stopa procentowa Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych od stycznia 2018 roku do czerwca 2023 roku | Źródło: Statista

Pomimo tych obaw, Harker przewiduje stopniowy powrót do celu inflacyjnego Fed na poziomie 2%. Przewiduje również niewielki wzrost bezrobocia i umiarkowane spowolnienie wzrostu gospodarczego.

Harker zasygnalizował również, że obniżki stóp procentowych są mało prawdopodobne w najbliższym czasie, stwierdzając:

“Pandemia nauczyła nas nigdy nie mówić nigdy, ale nie przewiduję żadnych prawdopodobnych okoliczności do natychmiastowego złagodzenia stopy procentowej.”

Optymistyczne prognozy Harkera nie są jednak powszechnie akceptowane. Prezes Fed w Nowym Jorku John Williams również zasugerował, że podwyżki stóp mogą się skończyć. Natomiast gubernator Fed Michelle Bowman uważa, że dodatkowe podwyżki są prawdopodobnie konieczne.

Rynek uważa, że stopy pozostaną stabilne

Pomimo tych sprzecznych poglądów, dane rynkowe sugerują ponad 85% prawdopodobieństwo, że bank centralny utrzyma swoje obecne stanowisko na posiedzeniu w dniach 19-20 września, zgodnie z danymi CME Group. Pierwsza obniżka może potencjalnie nastąpić już w marcu 2024 roku.

Podczas gdy działania Fed były przede wszystkim ukierunkowane na inflację, Harker wyraził obawy dotyczące wpływu nieruchomości komercyjnych i wznowienia spłat kredytów studenckich na szerszą gospodarkę. Decydenci uzyskają jaśniejszy wgląd w postępy w walce z inflacją, gdy Biuro Statystyki Pracy opublikuje lipcowy odczyt wskaźnika cen konsumpcyjnych.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *