TVL w sektorze DeFi spadło najniżej od ponad 2 lat

Tvl W Sektorze Defi Spadło Najniżej Od Ponad 2 Lat D84768c, NEWSFIN

Krypto-zima ma negatywny wpływ na ekosystem DeFi , a łączna wartość aktywów zablokowanych w sektorze spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat.

Według danych DeFillama, po serii spadków cen w ciągu ostatnich kilku tygodni, wartość DeFi TVL spadła do 37,7 miliardów dolarów. To najniższy wynik w sektorze od 9 lutego 2021 r., kiedy TVL wyniósł 37,172 mld dolarów.

DeFi TVL spada

Wynik ten oznacza ogromny spadek w stosunku do szczytu wynoszącego 175 miliardów dolarów odnotowanego w listopadzie 2021 r. W tamtym czasie większość altcoinów zaliczała swoje nowe maksima. Ponieważ cena wielu kryptowalut, w tym ETH, spadła obecnie o ponad 60% w stosunku do ceny szczytowej, załamał się również TVL.

Tvl W Sektorze Defi Spadło Najniżej Od Ponad 2 Lat 37a7ca3, NEWSFIN

DeFi TVL. / Źródło: DeFillama

Jednak do spadku DeFi przyczyniły się również inne czynniki. Według  danych defillama  prawie każdy wskaźnik dotyczący wydajności spadł poniżej oczekiwań. Na horyzoncie widać zaledwie kilka pozytywnych wiadomości.

Pod koniec 2021 roku i na początku 2022 roku dzienna wartość transakcji wynosiła średnio około 4 miliardów dolarów. Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy ta średnia znacząco spadła do około 1,5 miliarda dolarów, co oznacza zauważalny spadek aktywności w kryptowalutach.

Lido pozostaje dominujące

Mimo spadku, platforma płynnego stakingu Ethereum, Lido, pozostaje największym projektem, stanowiącym łącznie 14,10 miliarda dolarów z całkowitej wartości zamrożonych aktywów (TVL). Lido od momentu uruchomienia doświadczało ciągłego wzrostu TVL, z wyjątkiem krótkotrwałego spadku, gdy Terra UST odpięło się od wartości dolara.

Tvl W Sektorze Defi Spadło Najniżej Od Ponad 2 Lat 40984b4, NEWSFIN

Lido DeFi TVL / Źródło: DeFillama

Nawet aktualizacja Shappella, która umożliwiła wypłatę zdeponowanych ETH, nie powstrzymała wzrostu tego protokołu. W dniu 31 sierpnia platforma osiągnęła historyczny kamień milowy, zamrażając niesamowite 8,61 miliona ETH.

Tymczasem MakerDAO ma drugą najwyższą wartość zamrożonych aktywów (TVL) wynoszącą 5,07 miliarda dolarów. Zanotował znaczące spadki w swojej wartości TVL, zarówno w dolarach, jak i ETH. To samo dotyczy innych protokołów pożyczkowych i dezentralizowanych giełd, takich jak Aave, JustLend, Uniswap i Curve Finance.

Compound Finance, kiedyś jeden z czołowych protokołów DeFi pod względem wartości zamrożonych aktywów (TVL), spadł na jedenaste miejsce po tym, jak jego TVL zmalało o 17,87% w ciągu ostatniego miesiąca.

Baza nabiera rozpędu

Podczas gdy DeFi wydaje się mieć problemy, sieć warstwy 2 Coinbase Base odnotowała znaczny wzrost TVL od czasu jej uruchomienia w zeszłym miesiącu. Sieć ma obecnie TVL na poziomie 388,71 mln dolarów, czyli więcej niż kilka sieci warstwy pierwszej, w tym Solana .

Tvl W Sektorze Defi Spadło Najniżej Od Ponad 2 Lat 8428137, NEWSFIN

Wzrost TVL Base / Źródło: DeFillama

Wiodącym protokołem w sieci jest Aerodome DEX z TVL na poziomie 187,54 miliona dolarów. Uruchomiono na nim również inne popularne protokoły DeFi, takie jak Uniswap, Compound i Curve DEX.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *