Stopy procentowe EBC najwyżej w historii. Kłopoty dla Bitcoina?

Stopy Procentowe Ebc Najwyżej W Historii Kłopoty Dla Bitcoina 59aa1b1, NEWSFIN

Stopy Procentowe Ebc Najwyżej W Historii Kłopoty Dla Bitcoina 9cacab6, NEWSFIN

Wbrew oczekiwaniom, Europejski Bank Centralny (EBC) ponownie podniósł kluczowe stopy procentowe do najwyższego poziomu w historii. Zaledwie 14 miesięcy temu wynosiły one jeszcze -0,5%. Na dzień dzisiejszy rynek musi zadowolić się stopą procentową w wysokości 4,0%. Jest to najwyższy poziom od wprowadzenia euro w 1999 roku. Co to oznacza dla europejskiej gospodarki, a co za tym idzie dla kursu Bitcoina?

Recesja w Europie

Wygląda na to, że EBC jest gotowy wywołać recesję, aby przywrócić inflację do celu 2%. Obecnie inflacja ta nadal przekracza 5,0% i wydaje się, że jest to wystarczający powód, aby EBC ponownie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych.

Podwyżki stóp procentowych sprawiają, że kapitał staje się droższy, więc mniej pieniędzy wpływa do gospodarki. Wówczas spada też inflacja.

Ceną, jaką bank centralny musi za to zapłacić, jest niepewność gospodarcza. W końcu oznacza to, że firmy i osoby prywatne muszą płacić więcej za pożyczanie pieniędzy.

Niemcy już teraz wydają się powoli zmierzać w kierunku recesji, a sytuacja w pozostałych krajach strefy euro zaczyna wyglądać coraz gorzej. Ostatecznie zrównoważenie gospodarki i inflacji pozostaje bardzo trudnym zadaniem dla Europejskiego Banku Centralnego.

Co to oznacza dla Bitcoina?

Dla Bitcoina ta kolejna podwyżka stóp procentowych oznacza, że okres bocznego (i spadkowego) trendu prawdopodobnie jeszcze się nie skończył. Podwyżki stóp procentowych oznaczają, że w gospodarce dostępnych jest mniej pieniędzy, co wpływa również na ceny aktywów – zwłaszcza tych ryzykownych.

Mówiąc najprościej, jest wtedy mniej kapitału do zainwestowania. Ponadto dla inwestorów atrakcyjne jest kupowanie obligacji skarbowych, które przynoszą przyzwoite zyski ze względu na wysokie stopy procentowe.

Po dzisiejszym dniu jasne jest, że walka z inflacją jest daleka od zakończenia. Chociaż EBC wskazuje, że jest to prawdopodobnie ostatnia podwyżka stóp procentowych na chwilę obecną, na rynkach kontraktów terminowych widzimy, że inwestorzy nadal widzą 30 procent szans na dalsze podwyżki stóp w przyszłości.

Obecnie Bitcoin wydaje się czekać na lepsze czasy, które mogą nadejść na przykład wraz z halvingiem w kwietniu 2024 roku.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *