Satoshi Nakamoto zdemaskowany: Czy zakończył życie z powodu Bitcoina?

Satoshi Nakamoto Zdemaskowany Czy Zakonczyl Zycie Z Powodu Bitcoina 14423b5, NEWSFIN

Satoshi Nakamoto Zdemaskowany Czy Zakonczyl Zycie Z Powodu Bitcoina 97690ca, NEWSFIN

A co jeśli Satoshi Nakamoto rzeczywiście zniknął, ale nie w sposób, który sobie wyobrażamy? Nowy kandydat mógłby to potwierdzić…

Satoshi Nakamoto, tajemnicza postać, która stoi za rewolucyjnym Bitcoinem, pozostaje jednym z największych enigmatów w świecie kryptowalut. Pomimo upływu lat od debiutu Bitcoina w 2009 roku, tożsamość tego niezwykłego twórcy pozostaje wciąż otwarta na spekulacje i kontrowersje.

Kim jest Len Sassaman?

Leonard “Len” Harris Sassaman urodził się w 1980 roku w Pensylwanii, USA. Po ukończeniu tradycyjnej szkoły, uczęszczał do Hill School i uzyskał dyplom w 1998 roku. W tym samym roku dołączył do Internet Engineering Task Force (IETF), organizacji odpowiedzialnej za rozwijanie standardów internetowych i protokołów.

W 1999 roku przeniósł się do San Francisco i stał się częścią społeczności cypherpunk. Zyskał uznanie jako jeden z jej najbardziej rozpoznawalnych członków i szczególnie interesował się prywatnością oraz możliwościami, jakie niesie ze sobą informatyka od lat 2000.

W 2002 roku współzałożył konwencję hackingową CodeCon. W 2006 roku rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie w Louvain, gdzie jego praca koncentrowała się na cyberbezpieczeństwie i kryptografii. Następnie zaangażował się w różne projekty, między innymi pracując nad oprogramowaniem Pretty Good Privacy stworzonym przez Philipa Zimmermanna. Obydwaj współpracowali nad nowym modelem elektronicznych podpisów!

Len Sassaman wyróżnił się również identyfikacją luk w standardzie X.509, który dotyczy certyfikatów kluczy publicznych. Wziął również udział w wielu konferencjach poświęconych kryptografii.

W wyniku diagnozowanej depresji jeszcze w młodości Len Sassaman odebrał sobie życie w 2011 roku.

Satoshi Nakamoto Zdemaskowany Czy Zakonczyl Zycie Z Powodu Bitcoina C8dd3c0, NEWSFIN

Co mówi o Satoshi Nakamoto?

Len Sassaman to jeden z cichych kandydatów na tożsamość Satoshi Nakamoto. Nie zachowały się żadne jego cytaty dotyczące Bitcoina lub jego twórcy.

To sugeruje, że sam zainteresowany nie wyraził publicznie swojej opinii na ten temat. Jednakże istnieją świadectwa osób, które twierdzą, że Sassaman nie przepadał za Bitcoinem i obstawiał jego niepowodzenie, choć nie podają żadnych źródeł.

Czy jest twórcą Bitcoina? Co myślą eksperci

Teoria łącząca Len Sassamana i Satoshi Nakamoto nie pojawiła się bez podstaw. Według pierwszej z opublikowanych w 2021 roku teorii wiele szczegółów dotyczących obu mężczyzn dziwnie się pokrywa:

Len Sassaman pracował z innymi ekspertami z zakresu kryptografii, niektórzy z nich sami uważani są za potencjalnych Satoshi Nakamoto. Wśród nich znajdują się Philip Zimmermann oraz Hal Finney, o którym pisaliśmy w poprzednich artykułach. Był zwolennikiem anonimowych serwerów pocztowych i kilkukrotnie pisał kod związany z nimi. Jego wizerunek został uwieczniony w blokchainie Bitcoina.

Wciąż trwa spór na temat tego pomnika. Wiemy, że został on dodany przez społeczność, która chciała podziękować Sassamanowi za wkład w dziedzinę kryptografii, ale nadal nie jest jasne, w jaki sposób przyczynił się do stworzenia Bitcoina.

Satoshi Nakamoto Zdemaskowany Czy Zakonczyl Zycie Z Powodu Bitcoina 304392b, NEWSFIN

Pomnik Len Sassamana na blockchainie Bitcoina

Największą kontrowersję w świecie kryptowalut wzbudza podobieństwo śmierci Len Sassamana do zaginięcia Satoshi Nakamoto. Przed swoim odejściem twórca Bitcoina zostawił enigmatyczną wiadomość w ostatnim e-mailu.

Prawdopodobnie nie będę już tu w przyszłości.

Czy tajemniczy twórca zapowiedział potencjalne samobójstwo, nie dając temu wyrazu? Na razie nikt nie jest pewien, a teorie na ten temat są rozbieżne. Czy Satoshi Nakamoto był tak rozczarowany tym, jak rozwijał się Bitcoin, że zdecydował się odejść?

Test prawdopodobieństwa: Czy Len Sassaman to Satoshi?

Dowody kryptograficzne: Len Sassaman nie używał narzędzi, prywatnych kluczy ani konta należącego do Satoshi Nakamoto. Niemniej jednak przyczynił się do listy e-mailowej, za pomocą której rozpowszechniano whitepaper Bitcoina.

Ponadto, sam zainteresowany dbał o swoją prywatność i zaszyfrował zawartość swojego komputera. Obecnie jest on nieosiągalny, co tłumaczy, dlaczego portfel kryptowalutowy Satoshi nie został zmieniony od ponad dziesięciu lat.

Znajomość techniczna kryptografii i wkład: Dzięki wielu pracom w dziedzinie kryptografii Len Sassaman posiadał wszystkie niezbędne umiejętności do stworzenia Bitcoina. Brał udział w wielu konferencjach na ten temat i uchodził za eksperta, mimo że miał zaledwie dwadzieścia kilka lat.

Ale to nie wszystko! Pracował również nad protokołem internetowym TCP/IP, na którym opierać się miał Bitcoin.

Podobieństwo w komunikacji i języku: Oprócz pewnych podobieństw w poglądach Satoshi Nakamoto i Len Sassamana, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie prywatności, obaj mężczyźni mieli podobny sposób wyrażania się. Pomimo że Len Sassaman był Amerykaninem, wielokrotnie pisał wiadomości w stylu angielskim brytyjskim.

Jednakże, jak sugerują niektórzy, Len Sassaman nie był wielkim zwolennikiem Bitcoina. Jego zdaniem fakt, że transakcje są publiczne na blockchainie, stanowił rzeczywiste zagrożenie dla społeczeństwa. To dziwne stanowisko jak na potencjalnego Satoshi Nakamoto!

Akceptacja społeczności: Świat kryptowalut nadal podzielony jest co do możliwości, że Len Sassaman to Satoshi Nakamoto. Pomimo wielu wskazówek, ci, którzy mu sprzyjają, pozostają w mniejszości.

Prawdopodobieństwo: 60%.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *