PayPal nie wniesie nic do branży kryptowalut

Paypal Nie Wniesie Nic Do Branzy Kryptowalut 42fb969, NEWSFIN

Paypal Nie Wniesie Nic Do Branzy Kryptowalut 5fabcef, NEWSFIN

W sierpniu gigant płatniczy PayPal ogłosił uruchomienie własnego stablecoina PYUSD. Wydarzenie to wzbudziło duże zainteresowanie zarówno w społeczności fanów kryptowalut, jak i w kręgach tradycyjnych finansów. Jednak “prywatny stablecoin” raczej nie wniesie innowacji do branży – to opinia współzałożyciela Tether, Williama Quigleya.

Warto zauważyć, że premiera PYUSD stała się okazją do aktywnej dyskusji na temat perspektyw projektu w społeczności kryptowalutowej. Najbardziej aktualne były tutaj wypowiedzi Alexa Tapscotta, współzałożyciela Blockchain Research Institute, który znalazł zarówno plusy, jak i minusy stablecoina.

Alex zwrócił uwagę przede wszystkim na popularyzację branży stablecoinów, która jest w stanie pomóc PayPal poradzić sobie z rosnącą konkurencją w sferze tradycyjnych aktywów. Inni eksperci uważają, że token może w rzeczywistości przyciągnąć do branży kryptowalut ogromną liczbę nowych użytkowników, którzy wcześniej nie mieli z nią styczności.

Brak jakichkolwiek wymiernych korzyści w porównaniu z popularnymi stablecoinami został zauważony jako potencjalna wada. Użytkownicy PYUSD nadal muszą ufać emitentowi.

Czym wyróżnia się PYUSD?

W wywiadzie Quigley podzielił się swoimi poglądami na temat inicjatywy PayPal.”

“Nie sądzę, by PayPal był w stanie zapewnić nam ważne innowacje. Dla samej firmy jest to wyłącznie sposób na optymalizację wydatków. Dla użytkownika końcowego efekt będzie minimalny.”

Należy pamiętać, że stablecoin PYUSD jest zwykłym tokenem ERC20 w sieci Ethereum, co oznacza, że z technicznego punktu widzenia naprawdę trudno nazwać go rewolucyjnym. Co więcej, jest on zasadniczo bardziej scentralizowanym aktywem, ponieważ w jego przypadku firma będzie miała możliwość wyzerowania konta każdego posiadacza PYUSD, aby uniknąć problemów prawnych. Jednocześnie warto w tym miejscu zaznaczyć, że emitenci USDT, USDC i innych popularnych stabli również mogą dodawać potrzebne adresy do czarnej listy, tym samym zabraniając ich posiadaczom interakcji z tokenem.

Podczas gdy Tether ma przewagę dominacji na rynku, PayPal ma również atut w rękawie. W końcu jest to globalny system płatności z setkami milionów aktywnych portfeli na całym świecie, w ramach którego PYUSD będzie jedynym stablecoinem przynajmniej w najbliższej przyszłości. Firma może więc przyciągnąć nowych użytkowników do branży kryptowalut i konkurować o spory udział w rynku.

Sam Quigley opuścił Tether w 2015 roku. W pewnym momencie był również wczesnym inwestorem w PayPal, choć później powiedział, że nie posiada już udziałów w spółce.

Stablecoin był w planach od 7 lat?

Według niego PayPal rozważał stworzenie własnego stablecoina już siedem lat temu. Inicjatywa ta zyskała popularność wśród kierownictwa firmy głównie ze względu na potencjalne oszczędności na licznych transakcjach wielowalutowych dokonywanych przez setki milionów użytkowników PayPal.

Globalna branża płatności składa się z pośredników finansowych, z których każdy pobiera opłaty za swoje usługi. Stworzenie stablecoina wiąże się więc z zakupem przez PayPal koszyka walut i ich przechowywaniem. A kiedy PayPal tokenizuje waluty zabezpieczone odpowiednimi depozytami bankowymi, ma prywatną wielowalutową podaż pieniądza. Istnieje ona poza globalnym systemem bankowym i jest wolna od opłat stron trzecich.

Oznacza to, że gdy amerykański konsument z dolarami kupuje towary od niemieckiego sprzedawcy w euro, PayPal nie musi uciekać się do instytucji finansowej w celu rozliczenia transakcji. Platforma będzie już bowiem właścicielem obu walut. Oto jak ta funkcja została wyjaśniona w praktyce przez Quigleya:

“Wszystkie transakcje odbywają się teraz na prywatnym blockchainie poza siecią Visa lub systemem bankowym. Nie ma już pośredników finansowych – tylko PayPal. Nie ma opłat za wymianę walut ani opłat interchange.”

PayPal może pobierać prowizje od użytkowników jako dodatkowe źródło przychodów. Istnieje jednak inna opcja. Firma obniża opłaty dla użytkowników, co sprawia, że przelewy międzynarodowe za jej pośrednictwem są znacznie wygodniejszą opcją. W takiej sytuacji PYUSD może naprawdę zyskać dużą popularność.

Nowe regulacje w USA?

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych przygotowywane są nowe środki regulujące aktywa cyfrowe. Ustawa senator Elizabeth Warren otrzymała poparcie dziewięciu kolejnych jej kolegów. Dokument dotyczy zasad zwalczania prania pieniędzy za pośrednictwem kryptowalut.

Jednocześnie sama Warren jest przeciwniczką rozwoju branży kryptowalutowej. Podkreśliła to w swoim kolejnym oświadczeniu.

“Kryptowaluty pozwalają nieuczciwym narodom, lordom narkotykowym, hakerom i oszustom prać miliardy skradzionych funduszy, obchodzić sankcje, finansować nielegalne programy zbrojeniowe i czerpać zyski z niszczycielskich cyberataków.”

Należy zauważyć, że wszystkie te przestępstwa są z powodzeniem finansowane i przeprowadzane przy użyciu walut fiducjarnych. Dlatego też nie ma sensu obwiniać aktywów cyfrowych za to, co się dzieje. Są one po prostu wygodniejszym instrumentem finansowym niż konwencjonalne waluty.

Warren nazwała projekt ustawy “najostrzejszą propozycją zwalczania nielegalnego wykorzystywania kryptowalut i zapewnienia organom regulacyjnym większej liczby narzędzi”.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, obejmie ona firmy kryptowalutowe ramami regulacyjnymi, które mają zastosowanie do tradycyjnych instytucji finansowych. Obecnie prawie każda platforma kryptowalutowa stosuje przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i identyfikacji klienta (KYC). Jednak z pewnością zostaną one zaostrzone po uchwaleniu ustawy.

Perspektywy przyjęcia takich norm pozostają jednak mgliste. Mimo to wśród amerykańskich urzędników jest wystarczająco dużo przedstawicieli, którzy odpowiednio oceniają szanse sektora i chcą osiągnąć przyzwoite regulacje. Zadaniem jest przyciągnięcie deweloperów i kapitału, a nie odstraszanie ich z powodu nadmiernej aktywności SEC i innych organów regulacyjnych.

Podsumowanie

Punkt widzenia byłego przedstawiciela Tether ma oczywiście sens. Mimo to, w kontekście branży kryptowalut, PYUSD nie może zainteresować doświadczonych użytkowników monet żadnymi korzyściami. Jednocześnie dla fanów ekosystemu PayPal, którzy wcześniej nie mieli styczności z aktywami cyfrowymi, PYUSD może stać się pełnoprawnym wprowadzeniem do świata zdecentralizowanych kryptowalut.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *