Nvidia może upaść jak FTX

Nvidia Może Upaść Jak Ftx 0ccefc3, NEWSFIN

Nvidia Może Upaść Jak Ftx 44237a8, NEWSFIN

Nvidia odnotowała imponujący wzrost o 211% rok do roku, a cała branża technologiczna wiwatowała. Wiele osób było zaskoczonych tym wzrostem, w dużej mierze przypisywanym rosnącemu zapotrzebowaniu na sztuczną inteligencję. W szczególności generatywną sztuczną inteligencję, taką jak ChatGPT, i usługi generowania obrazów, takie jak Midjourney

Jednak nie wszyscy znawcy branży podzielają ten optymistyczny sentyment. Jedną z nich jest Samantha LaDuke, która uważnie śledzi wyniki finansowe Nvidii. LaDuke zakwestionowała ostatnie rezultaty firmy za drugi kwartał. Podkreśliła również obawy dotyczące “wątpliwego” wzrostu przychodów firmy z centrów danych.

Sceptycyzm wobec wyników kwartalnych Nvidii

Jedną z kontrowersji, które zwróciły uwagę na Nvidię, był kredyt w wysokości 2,3 mld USD dla specjalistycznego dostawcy chmury CoreWeave. BlackRock, jeden z głównych pożyczkodawców, jest również trzecim co do wielkości udziałowcem Nvidii, posiadającym ponad 115,6 miliona akcji. Michael Intrator, dyrektor generalny CoreWeave powiedział:

“Prowadziliśmy z nimi rozmowy w celu ustalenia harmonogramu zabezpieczeń, harmonogramu amortyzacji i harmonogramu spłat. Dla nas dźwignia finansowa oparta na aktywach jest opłacalnym sposobem uzyskania dostępu do rynków dłużnych.”

Najbardziej intrygujące w tym kredycie jest to, że jednostki przetwarzania grafiki (GPU) Nvidii zostały wykorzystane jako zabezpieczenie, a kapitał ma zostać rozszerzony, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na sztuczną inteligencję.

Ponadto pożyczka w wysokości 2,3 miliarda dolarów zbiega się w czasie z przychodami Nvidii z centrów danych w drugim kwartale. Firma odnotowała rekordowe 10,3 mld USD, co stanowi wzrost o 141% w porównaniu z poprzednim kwartałem i 171% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Nvidia Może Upaść Jak Ftx Cf7a539, NEWSFIN

źródło: Statista

Chociaż z prawnego punktu widzenia nie ma nic złego w tej strategii finansowej, z pewnością budzi ona wątpliwości etyczne. LaDuke stwierdza:

“Wygląda to podejrzanie na nieregularną metodę księgowania, a niekoniecznie na ‘zatykanie’ kanałów, co zwykle ma miejsce w innych przypadkach. Mają duży popyt, ale niewystarczającą podaż. Jest tu zaangażowanych wielu graczy na wszystkich poziomach, począwszy od Nvidii i właścicieli CoreWeave. Wsparcie i wielkość tej linii kredytowej są dopasowane do marż zysku ich centrów danych. To wszystko bardzo przypomina system zamkniętej pętli.”

Takie posunięcie polegające na wsparciu linii kredytowej procesorami graficznymi Nvidii jest ryzykowne, biorąc pod uwagę szybkie starzenie się urządzeń technologicznych. Przypomina się katastrofalna strategia finansowa zastosowana przez giełdę kryptowalut FTX.

Konsekwencje powiązanych działań finansowych Nvidii i CoreWeave wpływają na rynek finansowy w taki sam sposób, w jaki fuzja FTX i Alameda Research wpływała na rynek kryptowalut.

Rzeczywiście, ogromny wzrost Nvidii w 2023 r., zwiększający jej kapitalizację rynkową o 836 mld USD, wpłynął na nastroje giełdowe. Postrzegana dominacja w sektorze sztucznej inteligencji wprawiła w ruch cały sektor technologiczny. Taki zawyżony wzrost może maskować rzeczywisty popyt na generatywną sztuczną inteligencję, nieumyślnie tworząc niestabilną bańkę.

Eksperci spekulują, że Nvidia może upaść

Astronomiczny wzrost Nvidii przyciągnął uwagę zarówno inwestorów, jak i ekspertów rynkowych. Ta hossa była tak silna, że wielu zdaje się zapominać o niebezpieczeństwach związanych z bańkami rynkowymi.

Rob Arnott, założyciel Research Affiliates LLC, przedstawił ponury punkt widzenia. Nvidia, która w ostatnich latach urosła o 211 procent, może stać na czele rewolucji komputerowej. Arnott scharakteryzował to jednak jako “podręcznikową historię złudzenia wielkiego rynku”.

“Cena Nvidii odzwierciedla przekonanie, że jej architektura GPU będzie nadal dominować, że nie zostanie wyparta przez nowe podmioty lub projekty innych firm zajmujących się sztuczną inteligencją, a obecne oczekiwania rynku nie są zbyt optymistyczne … Nadmierna pewność siebie rynków paradoksalnie przekłada się na genialne perspektywy biznesowe na jeszcze bardziej genialne obecne poziomy cen akcji. Nvidia jest dziś przykładem tego gatunku: świetna firma, która jest przeceniana.”

Nvidia Może Upaść Jak Ftx 10cb8af, NEWSFIN

źródło: Statista

Arnott zauważył, że spadek wartości Nvidii może wywołać krach na szerszym rynku. Ekspert, znany ze swoich twardych poglądów na temat możliwych baniek, podkreślił niebezpieczeństwo ignorowania historycznych wzorców.

“Nawet właściwe scenariusze mogą trwać dłużej, niż spodziewa się większość inwestorów. Inwestorzy uważają, że niepewność co do przyszłego wzrostu jest bardziej prawdopodobna niż wzrost w dół. Jak dowcipnie zauważył wcześniejszy obserwator bańki internetowej w 2020 r., akcje spółek technologicznych dyskontują cały przyszły wzrost… i nie tylko.”

Teorię tę dodatkowo podsyca niedawne ujawnienie, że dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang, sprzedał znaczną ilość akcji. Zrealizował on bowiem dwie parie 29 688 akcji po cenie 4 USD za sztukę.

W świetle przebiegłych manewrów finansowych Nvidii inwestorzy muszą zachować ostrożność. Historia pokazuje, że niekontrolowany optymizm może prowadzić do baniek, a nawet giganci branży nie są odporni na ich konsekwencje.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *