Krewetki akumulują Bitcoina (BTC) i stają się mądrzejsze. Czy krypto edukacja działa?

Krewetki Akumulują Bitcoina Btc I Stają Się Mądrzejsze Czy Krypto Edukacja Działa Bca765e, NEWSFIN

Krewetki Akumulują Bitcoina Btc I Stają Się Mądrzejsze Czy Krypto Edukacja Działa E9f09cf, NEWSFIN

Rynek kryptowalut pełnej jest stworzeń. Każdy gatunek reprezentuje odpowiedni dla swojego rozmiaru rodzaj inwestora, który w analizie on-chain jest po prostu adresem z określonym saldem BTC.

Najskromniejszym z krypto-zwierzątek są krewetki. Są to inwestorzy, którzy w swoim posiadaniu mają mniej niż 1 BTC. Reprezentują oni szeroko grupę inwestorów-detalistów. Co ciekawe, analiza on-chain dowodzi, że robią się oni coraz mądrzejsi.

Niedawno zaobserwowana długoterminowa tendencja do kupowania dołków przez krewetki jest świadectwem rosnącej adopcji i edukacji w sektorze krypto. Ponadto w zestawieniu ze wskaźnikiem procenta adresów w zysku może sygnalizować zbliżający się rynek byka.

Krewetki robią się mądrzejsze i kupują dołki

Czołowy analityk Glassnode, @_Checkmatey_ opublikował wczoraj tweet, w którym zwrócił uwagę na swój „ulubiony wykres”. Dotyczy on długoterminowego zachowania tzw. krewetek, czyli adresów sieci Bitcoin, które posiadają saldo mniejsze niż 1 BTC.

Na rysunku widzimy sporo detali, które ilustrują radykalną zmianę zachowania małych inwestorów Bitcoina na przestrzeni dwóch kolejnych cykli rynku kryptowalut. Przede wszystkim po lewej stronie wykresu, dostrzegamy wybicie (czerwone koło) z końcówki 2017 roku.

Wówczas na samym końcu rynku byka poprzedniego cyklu krewetki zakupiły ponad 50 000 BTC w trakcie miesiąca. Zbiorowe FOMO wciągnęło w pułapkę krótkoterminowych inwestorów, którzy w trudny sposób nauczyli się podstaw inwestowania.

Krewetki Akumulują Bitcoina Btc I Stają Się Mądrzejsze Czy Krypto Edukacja Działa 883ce10, NEWSFIN

Krewetki Bitcoin / Źródło: X

Natomiast po prawej stronie wykresu widzimy zachowanie tych samych adresów krewetek w końcówce rynku niedźwiedzia z 2022 roku. Co ciekawe, wybicia w zakupach detalistów pojawiły się w dwóch rynkowych dołkach – w trakcie upadku 3AC (czerwiec-lipiec) oraz implozji FTX (listopad-grudzień).

Dodatkową pozytywną informację otrzymujemy przy analizie zachowania małych inwestorów od stycznia 2022 roku aż do teraz (zielona strzałka). Okazuje się, że krewetki systematycznie zwiększają swoje pozycje i akumulują satoshi. Do tej pory krewetki zgromadziły aż 1,35 mln BTC, co stanowi 6,9% podaży największej kryptowaluty.

Krypto edukacja w działaniu

Checkmate komentuje swój wykres w bardzo optymistycznym tonie. Niezależnie od akcji cenowej zwraca on uwagę, że skrajnie odmienne zachowanie detalistów on-chain sugeruje rosnącą adopcję i świadomość inwestorów. Ponadto zwraca uwagę na skuteczność wielotorowej edukacji w sektorze kryptowalut. Analityk pisze:

„Wierzę, że ten wykres przede wszystkim ilustruje sukces niestrudzonych wysiłków, szerokiego zakresu rozmów i wspólnej mądrości maszyny edukacyjnej #Bitcoin.”

Jego zdaniem takie świadome i odważne kupowanie dołków nie byłoby możliwe bez odpowiedniego poziomu wiedzy inwestorów detalicznych. Co więcej, podkreśla, że „Bitcoin nie płaci nam za naukę, mówienie, studiowanie i analizowanie”. Ten wysiłek jest wartością dodaną w społeczności kryptowalut, która wierzy, ze jej wspólny dobrem jest bezinteresowna wymiana poglądów i szerzenie kryptowalutowej ewangelizacji. Checkmate konkluduje:

„Bitcoin jest funkcją wymuszającą lepszy świat. Nie dlatego, że my go zmieniamy, ani dlatego, że on koniecznie zmienia świat. Bitcoin zmienia nas na lepsze i uwielbiam tego doświadczać.”

Adresy w zysku testują podwójne, historyczne wsparcie

Oprócz tego, że krewetki robią się mądrzejsze i kupują Bitcoina po najlepszej cenie, to interesująca sytuacja rysuje się również na długoterminowym wykresie odsetka adresów BTC w zysku. Wskaźnik ten przedstawia procent unikalnych adresów, których monety mają średnią cenę kupna niższą niż bieżąca cena.

Przede wszystkim dostrzegamy, że niedawne spadki ceny BTC doprowadziły metrykę do re-testu historycznego obszaru wsparcia w zakresie 55-60% (niebieski obszar). Na początku poprzednich dwóch rynków byka (czerwone strzałki) obszar ten zadziałał jako wsparcie i był sygnałem rozpoczęcia trendu wzrostowego.

Oczywiście w pierwszym kwartale 2020 roku pojawiło się istotne odchylenie poniżej tego poziomu. Było one konsekwencją czarnego łabędzie na rynkach finansowych, spowodowanego wybuchem pandemii COVID-19 (fioletowa strzałka).

Krewetki Akumulują Bitcoina Btc I Stają Się Mądrzejsze Czy Krypto Edukacja Działa 17c8617, NEWSFIN

Wykres procenta adresów BTC w zysku / Źródło: Glassnode

Jest szansa, że utrzymanie tego obszaru również zadziała jako katalizator przyszłej hossy na rynku Bitcoina. Ponadto można oczekiwać, że krewetki będą kontynuować zakupy, jeżeli ich salda będą utrzymywać się w zysku.

Co więcej, metryka procenta adresów w zysku zdaje się podążać za długoterminową, rosnącą linią wsparcia (czarna). Linia ta była zatwierdzana już dwukrotnie (żółte koła) i miała dwa odchylenia poniżej.

Aktualnie wykres ponownie testuje to historyczne wsparcie. Wraz z konfluencją zakresu 55-60% istnieje duże szanse, że nastąpi odbicie. Jeżeli tak się stanie, to może dostarczyć ono kolejnego sygnału on-chain, że rozpoczął się kryptowalutowy rynek byka.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *