Kiedy zapadnie ostateczna decyzja w sprawie Bitcoin ETF?

Kiedy Zapadnie Ostateczna Decyzja W Sprawie Bitcoin Etf 4f2821e, NEWSFIN

Podekscytowanie związane z potencjalnym uruchomieniem spotowego Bitcoin ETF osiągnęło nowy poziom. Wszystko za sprawą ogłoszenia przez amerykańskiego giganta inwestycyjnego BlackRock zamiaru uruchomienia iShares Bitcoin Trust.

Największy podmiot zarządzający aktywami złożył wniosek o utworzenie Bitcoin ETF w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w połowie czerwca 2023 roku. Następnie SEC otrzymała wnioski od Bitwise, Invesco, WisdomTree, Valkyrie Investments i innych znanych firm.

Redakcja BeInCrypto zebrała wszystkie wnioski o spot Bitcoin ETF i ostateczne terminy, w których SEC musi wydać werdykt.

Co to jest spot Bitcoin ETF?

ETF to instrument inwestycyjny będący przedmiotem publicznego obrotu, który śledzi wartość aktywów bazowych. W przypadku spot Bitcoin ETF aktywem tym jest BTC. Zwolennicy tego pomysłu uważają, że obecna infrastruktura giełd kryptowalut jest zbyt skomplikowana dla nowicjuszy i powstrzymuje ich przed zakupem.

Ponadto niektórzy gracze instytucjonalni nie mogą inwestować bezpośrednio w kryptowaluty ze względu na ograniczenia prawne. Spot ETF umożliwi im zatem dostęp do Bitcoina bez konieczności samodzielnego kupowania i przechowywania monet.

Niektórzy znani uczestnicy branży krypto – tacy jak założyciel MicroStrategy i znany entuzjasta Bitcoina Michael Saylor – uważają, że pojawienie się takiego instrumentu doprowadzi do szybkiego wzrostu rynku cyfrowych aktywów. Według Saylora, spot ETF przyciągnie ogromny kapitał do BTC, ponieważ łączne aktywa pod zarządzaniem (AUM) firm, które złożyły wniosek o jego utworzenie, przekraczają 15 bilionów dolarów.

Wiele firm czeka na werdykt SEC

Obecna liczba wniosków o utworzenie Bitcoin ETF spot podkreśla rosnące zainteresowanie graczy instytucjonalnych branżą kryptowalut. Jeśli SEC zatwierdzi choćby jeden z nich, będziemy świadkami transformacyjnego momentu w historii finansów. Wyznaczy on skrzyżowanie tradycyjnych instrumentów inwestycyjnych z aktywami cyfrowymi.

Komisja rozpatruje obecnie 8 wniosków:

  • ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB) od 21Shares & ARK
  • iShares Bitcoin Trust od BlackRock
  • Bitwise Bitcoin ETP Trust od Bitwise
  • VanEck Bitcoin Trust od VanEck
  • Wisdomtree Bitcoin Trust (BTCW) od Wisdomtree
  • Invesco Galaxy Bitcoin ETF od Invesco & Galaxy
  • Wise Origin Bitcoin Trust od Fidelity
  • Valkyrie Bitcoin Fund (BRRR) od Valkyrie

Odliczanie rozpoczyna się od daty publikacji w rejestrze. Pierwszy termin dla wielu z nich ustalono na początek września, ale zgodnie z prawem SEC może przedłużyć okres przeglądu do 240 dni.

źródło; SEC

To nie pierwszy raz, kiedy większość firm biorących udział w wyścigu o bitcoinowy ETF złożyła wniosek do SEC. Na przykład WisdomTree, Invesco, Valkyrie i Ark Invest starają się o pozwolenie na uruchomienie tego instrumentu już od 2021 roku.

Jeden z najstarszych graczy na rynku – VanEck – próbuje uzyskać wsparcie Komisji od 5 lat. Grayscale, który stara się o pozwolenie na przekształcenie funduszu powierniczego GBTC w ETF, pozwał nawet SEC. Firma twierdziła, że odrzucenie przez organ regulacyjny wniosków o utworzenie funduszy ETF typu spot przy jednoczesnym zatwierdzeniu funduszy ETF typu futures na BTC było arbitralną i niespójną decyzją.

Chociaż SEC nie dała jeszcze zielonego światła żadnej z firm, niektórzy członkowie społeczności kryptowalutowej są optymistami. Są przekonani, że gigant inwestycyjny BlackRock będzie pierwszym podmiotem oferującym bitcoinowy fundusz ETF typu spot. Zwłaszcza, że regulator odrzucił tylko jeden z prawie 300 złożonych przez niego wniosków ETF.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *