Jaka jest przyszłość Ethereum? Vitalik Buterin wyjaśnia

Jaka Jest Przyszlosc Ethereum Vitalik Buterin Wyjasnia 45c7e90, NEWSFIN

Jaka Jest Przyszlosc Ethereum Vitalik Buterin Wyjasnia E8a77fd, NEWSFIN

Ethereum od dłuższego czasu jest drugą kryptowalutą po Bitcoinie pod względem kapitalizacji rynkowej. Jej twórca Vitalik Buterin nie chce jednak, by rozwój ekosystemu projektu na tym się zakończył. Pojawiają się w nim innowacyjne rozwiązania, ale nawet one nie pokrywają pełnego potencjału możliwości sieci ETH. Buterin wypowiedział się na temat własnej wizji przyszłości tej kryptowaluty podczas wywiadu online na wydarzeniu Permissionless.

Vitalik Buterin często komentuje to, co dzieje się w branży kryptowalut – a w szczególności w Ethereum. Na przykład w maju 2023 r. wezwał do nieprzeciążania konsensusu tego protokołu, czyli zasadniczo do utrzymania minimalizmu w stosunku do blockchaina. Taki punkt widzenia deweloper wyraził po zapoznaniu się z ogromną liczbą różnych pomysłów na możliwe wykorzystanie sieci.

W lipcu Buterin poruszył temat perspektyw rozwoju Ethereum. Na konferencji EthCC w Paryżu poświęcił wiele uwagi koncepcji “abstrakcji konta“, a jego uwagi były niezwykle interesujące. Teraz Vitalik skomentował możliwości dla Eth, ale z dzisiejszej perspektywy.

Co stanie się z Ethereum w przyszłości?

DeFi, NFT i płatności w ekosystemie kryptowalut to “fajne” rzeczy, ale są one znane wszystkim od dawna. Tylko coś nowego w dziedzinie zdecentralizowanych finansów może wywołać hype.

Dla Vitalika bardziej ekscytujące są jednak zdecentralizowane sieci społecznościowe. Podczas wywiadów często wspominał on o Farcaster. Mowa o Optimism, zdecentralizowanym protokole opartym na blockchainie z mobilnym klientem o nazwie Warpcast, który jest nadal dostępny tylko na zaproszenie w trybie testów alfa. Oto co twierdzi deweloper na ten temat:

“Zobaczymy, jak daleko uda nam się zajść w tym kierunku. Widzę jednak, że długoterminową prognozą jest to, że zdecentralizowane sieci społecznościowe mogą być naprawdę połączone ze wszystkim innym, co robimy w ekosystemie.”

Według Buterina rozwiązania oparte na kryptowalutach i blockchainie mają potencjał do większej decentralizacji, prywatności i bezpieczeństwa w porównaniu z obecnymi projektami opartymi na Web 2.0. Jako przykłady podał platformę Ethereum Name Service, różne pomysły na weryfikację tożsamości i Gitcoin Passport.

“Wielkim marzeniem jest stworzenie niezależnego stosu technologii open source. Czegoś, co mogłoby konkurować z Google i Twitterem, ale bez wchodzenia w zamknięty scentralizowany system.”

Ułatwienie tworzenia i korzystania z portfeli w ekosystemie Ethereum pomoże przyspieszyć przyjęcie Web 3.0. Web3 powinno integrować się z popularnymi usługami, takimi jak Gmail, i być proste dla przeciętnego użytkownika. Web 3.0 musi również wdrożyć wszystkie zdecentralizowane odpowiedniki tradycyjnych scentralizowanych aplikacji.

Relacje z regulatorami są niezwykle ważne

Istnieją jednak inne wyzwania stojące przed branżą – w szczególności kwestia regulacji aktywów cyfrowych. Uczestnicy branży nie mogą ignorować relacji z organami regulacyjnymi, jak powiedział dyrektor generalny Ripple, Brad Garlinghouse, dzień wcześniej podczas wydarzenia Token 2049 w Singapurze.

Według niego kwestia ta musi zostać rozwiązana przed przejściem do nowego etapu rozwoju rynku kryptowalut.

“W kryptosferze są ludzie, którzy są przeciwni regulacjom – szukają anonimowości. Moim zdaniem, jeśli chcemy, aby ta branża prosperowała i zasadniczo zmieniła sposób funkcjonowania infrastruktury finansowej, nie możemy udawać, że regulacje rządowe nie mają znaczenia.”

Na tej samej konferencji Brad Garlinghouse skrytykował działania amerykańskich organów regulacyjnych wobec branży kryptowalut. Co więcej, dyrektor Ripple nazwał rynek amerykański niemal najgorszą jurysdykcją do krypto start-upu. Więcej o jego stanowisku można przeczytasz w osobnym artykule.

Są rzeczy w kryptowalutach, które nadal są przedmiotem aktywnej debaty. Garlinghouse podkreślił, że entuzjaści aktywów cyfrowych muszą najpierw osiągnąć konsensus w tych kwestiach. Wiele z nich dotyczy regulacji samego rynku kryptowalut.

“Nadal widzę, że społeczność kryptowalutowa toczy zaciekłe debaty wokół niektórych z tych podstawowych ram regulacyjnych w celu kontrolowania branży.”

Innymi słowy, niektórzy zwolennicy anonimowości nie będą w stanie uniknąć procedur potwierdzania tożsamości użytkowników kryptowalut i monitorowania dużych transakcji. Jest to ważne zjawisko zarówno dla głównych organów regulacyjnych, jak i zwykłych konsumentów. A sądząc po stanowisku ekspertów, pomogą one znacznie przyspieszyć przyjęcie branży.

Konto Vitalika Buterina zhackowane

Jeśli chodzi o Vitalika, w weekend jego konto na Twitterze zostało zhakowane przez oszustów. W rezultacie udało im się zgarnąć łup o wartości 691 000 USD w cyfrowych atywa. Jak później zauważył Vitalik, głównym narzędziem włamania była podmiana jego karty SIM przez nieznane osoby, które oszukały dział wsparcia operatora komórkowego.

Ze słów Vitalika Buterina możemy wywnioskować, że trudno jest przewidzieć przyszłość Ethereum lub jakiegokolwiek innego popularnego blockchaina, ponieważ programiści regularnie znajdują nowe zastosowania dla zdecentralizowanych sieci. Trendy niedźwiedzie, takie jak obecny, są niezwykle ważne. W takich okresach deweloperzy mogą bowiem zignorować kursy i skupić się na pracy.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *