Jak interoperacyjność Bitcoina może zagrozić dominacji Ethereum w sektorze DeFi?

Jak Interoperacyjnosc Bitcoina Moze Zagrozic Dominacji Ethereum W Sektorze Defi 7aeee69, NEWSFIN

Jak Interoperacyjnosc Bitcoina Moze Zagrozic Dominacji Ethereum W Sektorze Defi 4f288c0, NEWSFIN

Technologia blockchain jest pobudzana przez nowe możliwości współpracy pomiędzy różnymi łańcuchami, zwłaszcza w odniesieniu do Bitcoina. Do niedawna Ethereum było w centrum uwagi ze względu na elastyczne możliwości smart kontraktów, które sprzyjały rozkwitowi zdecentralizowanego sektora finansowego (DeFi).

Jednak Bitcoin, ze swoim niezrównanym wpływem na rynek, ponownie wraca na pierwszy plan. Interoperacyjność Bitcoina wyłania się jako nowa narracja. Zwrot w kierunku interoperacyjności blockchain sprawił, że eksperci zastanawiają się nad potencjalnie słabnącą aurą drugiej największej sieci blockchain – Ethereum.

Jaka jest obietnica interoperacyjności Bitcoina?

Rosnący urok interoperacyjności Bitcoina jest oczywisty, ponieważ jest on postrzegany jako behemot wartości rynkowej i stabilności w branży kryptowalut. Poza tym, instytucje zawsze wykazywały żywe zainteresowanie Bitcoinem jako środkiem przechowywania wartości.

Ramani Ramachandran, CEO Router Protocol, powiedział BeInCrypto, że zmiana w kierunku wspierania interoperacyjności Bitcoina, zwłaszcza z zaawansowanymi rozwiązaniami warstwy 2, ilustruje powszechne pragnienie bardziej połączonego ekosystemu blockchain. Chodzi o umożliwienie Bitcoinowi bezpośredniego zaangażowania się w DeFi, wprowadzając większą płynność i opcje zabezpieczeń. Ramachandran twierdzi:

“Rola Bitcoina może znacząco ewoluować dzięki interoperacyjności. Umożliwiłoby to Bitcoinowi bezpośrednie zaangażowanie się w DeFi, oferując opcje płynności i zabezpieczenia. Smart kontrakty mogłyby działać na kilku łańcuchach, umożliwiając transakcje finansowe i współpracę międzyłańcuchową.”

Jak Interoperacyjnosc Bitcoina Moze Zagrozic Dominacji Ethereum W Sektorze Defi 4ac8e46, NEWSFIN

Globalny rozmiar rynku blockchain / Źródło: Statista

Bitcoin nie został jednak początkowo zbudowany z elastycznymi możliwościami smart kontraktów. Była to kluczowa funkcja, która została wprowadzona przez Ethereum i uczyniła go ulubieńcem DeFi i licznych aplikacji blockchain. Ramachandran dodaje:

“Język skryptowy Bitcoina, choć zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie, stanowi wyzwanie dla osiągnięcia znaczącej interoperacyjności z innymi protokołami. Protokoły te muszą ułatwiać bezpieczną wymianę danych i aktywów między różnymi blockchainami, nawet jeśli mają one różne możliwości.”

Taki brak wszechstronności Bitcoina stanowi techniczne wzgórze do pokonania. Rzeczywiście, wymagałoby to zbudowania nowych ram dla smart kontraktów, które mogą przyjmować ograniczone skrypty Bitcoina i wykonywać je na innych łańcuchach.

Mogłoby to umożliwić funkcjonalność międzyłańcuchową bez narażania bezpieczeństwa. Taiyang Zhang, dyrektor generalny Ren Protocol zauważa, że zwiększyłoby to popularność Bitcoina:

“Uważamy, że pierwszym krokiem w kierunku przyspieszenia masowej adopcji Bitcoina jako globalnej rewolucji w polityce pieniężnej jest najnowocześniejszy protokół interoperacyjności zaprojektowany w celu zaspokojenia potrzeb użytkowników Bitcoina i zdecentralizowanych rynków finansowych w zakresie zaufania i bezpieczeństwa.”

Wprowadzenie wirtualnej maszyny Ethereum do Bitcoina

Chociaż interoperacyjność Bitcoina bez innych blockchainów stanowi poważne wyzwanie, podejmowane są już inicjatywy mające na celu wypełnienie tej luki. Ramachandran stwierdza:

“Router Protocol współpracuje z Rootstock (RSK), aby zapewnić kompatybilność smart kontraktów i Ethereum Virtual Machine (EVM) z Bitcoinem. Ludzie często decydują się na budowanie na Ethereum ze względu na dostępne przypadki użycia. Jednak przeniesienie tych samych przypadków użycia do Bitcoina całkowicie zmieni grę. Pozwoli to na handel popularnymi stablecoinami, takimi jak USDC i USDT, w dowolnym obsługiwanym łańcuchu, w tym na Bitcoinie.”

Ten rodzaj mostu próbuje połączyć dominację rynkową Bitcoina z możliwościami smart kontraktów. Uczyniłoby to największą kryptowaluutę bardziej elastycznym graczem w przestrzeni DeFi z nieograniczonymi efektami domina.

Otwierając interoperacyjność Bitcoina na sektor DeFi, istnieje potencjał znacznego napływu funduszy. Następnie możliwe będzie zaprezentowanie bardziej wyrafinowanych działań finansowych w ramach DeFi i wprowadzenie posiadaczy BTC na nowy plac zabaw.

Jak Interoperacyjnosc Bitcoina Moze Zagrozic Dominacji Ethereum W Sektorze Defi 754791c, NEWSFIN

Liczba unikalnych użytkowników DeFi / Źródło: Statista

Efekt może być głęboki, jak zauważył Ramachandran. Interoperacyjność Bitcoina w DeFi może zdywersyfikować dostępne aktywa zabezpieczające, zmniejszając ryzyko i potencjalnie poprawiając stabilność platform DeFi. Ramachandran kontynuuje:

“Przez długi czas przechowywanie wartości było jedyną propozycją wartości dla Bitcoina. To może się wreszcie zmienić. Interoperacyjność Bitcoina umożliwiłaby również posiadaczom BTC uczestnictwo w DeFi, gdzie mogliby zarabiać. To zapewniłoby płynność, pożyczki aktywów lub udział w innych działaniach generujących zyski.”

Szersza dynamika rynku może również ulec zmianie dzięki interoperacyjności Bitcoina. Integracja może prowadzić do bardziej efektywnych możliwości arbitrażu w różnych blockchainach. Z kolei to może zmniejszyć ogólną zmienność rynku.

Zmiana ta może przedstawić Bitcoina w nowym świetle, przyciągając więcej inwestorów instytucjonalnych do DeFi. Dalej mogłoby to zapoczątkować nową hossę, jak stwierdził Moshe Hogeg, CEO tomiNet. Następnie dodaje:

“Kiedy patrzę na dzisiejszy krajobraz kryptowalut, widząc, że nowe blockchainy koncentrują się na UX, skalowalności, interoperacyjności, warstwach prywatności, wyroczniach, infrastrukturze gier i rzeczywistych aktywach. Następna hossa będzie największą ze wszystkich.”

Interoperacyjność Bitcoina: Jasna przyszłość pomimo rosnącego sceptycyzmu

Zgodnie z przewidywaniami Ramachandrana, w przyszłości Bitcoin i inne czołowe blockchainy mogą osiągnąć pełną interoperacyjność w ciągu najbliższych pięciu lat. Przejście to ma na celu wspieranie wspólnej płynności, stymulowanie innowacji i zbiorowe dążenie do bardziej połączonego ekosystemu kryptowalut.

Istnieje jednak kontrnarracja. Niektórzy maksymaliści uważają, że Bitcoin powinien pozostać “odizolowany”, aby zachować swoje podstawowe propozycje wartości. Adam Back, dyrektor generalny Blockstream twierdzi:

“Nie możesz ich powstrzymać. Oczywiście! Bitcoin został zaprojektowany tak, aby był odporny na cenzurę. [To] nie powstrzymuje nas przed łagodnym komentowaniem czystego marnotrawstwa i głupoty kodowania. przynajmniej zrób coś skutecznego. W przeciwnym razie jest to kolejny dowód zużycia przestrzeni blokowej.”

Ramachandran rozumie te obawy, ale twierdzi, że interoperacyjność Bitcoina nie zmienia zasadniczo jego podstawowych własności. Chodzi o zrównoważenie potencjalnych korzyści z ryzykiem przy jednoczesnym zachowaniu integralności. Ta istotnie sprawia, że Bitcoin jest wyjątkowy.

Interoperacyjność Bitcoina to rozwijająca się narracja, która stawia Ethereum na chwiejnym gruncie. Wczesny start Ethereum w sektorze DeFi i smart kontraktach dał mu przewagę. Jednak w miarę jak rynek kryptowalut zaczyna zmierzać w kierunku interoperacyjności Bitcoina, Ethereum może znaleźć się w trudnej sytuacji.

Mimo to Ramachandran sugeruje, że interoperacyjność Bitcoina może być falą, która podniesie wszystkie łodzie w porcie kryptowalut. Wspiera to raczej ducha współpracy niż rywalizacji między sieciami blockchain.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *