Jak Coinbase zarobiła 1 mln USD na hacku… i nie oddała pieniędzy

Jak Coinbase Zarobila 1 Mln Usd Na Hacku I Nie Oddala Pieniedzy D5ae726, NEWSFIN

Jak Coinbase Zarobila 1 Mln Usd Na Hacku I Nie Oddala Pieniedzy 87f9662, NEWSFIN

Atak na zdecentralizowaną firmę finansową Curve Finance w lipcu wpłynął na cały rynek DeFi. Chociaż znaczna część skradzionej wartości została zwrócona, jeden przypadek budzi kontrowersje. Coinbase, największa giełda kryptowalut w USA, zyskała na tym incydencie około 1 miliona dolarów.

Atak hakerski, który miał miejsce 30 lipca na Curve, wykorzystał błąd w kodzie niektórych pul płynności. Jedna z nich zawierała Ether (ETH) i aIETH, pochodną Ethereum wydaną przez platformę pożyczkową DeFi Alchemix.

Po ataku wystąpiła duża nierównowaga między tokenami ETH i alETH w puli, co stworzyło okazję do arbitrażu. Inwestorzy mogli kupić alETH z dużym rabatem. Robot kupił pozostałe alETH w puli po bardzo niskiej cenie. Następnie szybko sprzedał je za frxETH (inną pochodną ETH) i wymienił je na ETH – wynika z danych on-chain.

Proces ten przyniósł jednak robotowi tylko 43 ETH. Większość zysków trafiła do Coinbase, walidatora transakcji, który otrzymał opłatę w wysokości 570 ETH. Wysokie opłaty służą jako zachęta mająca na celu przekonanie walidatora do automatycznego nadania priorytetu transakcji, zanim inni spróbują zrobić to samo.

Ta strategia jest powszechna, ale kontrowersyjna i nazywa się MEV (maksymalna możliwa do wydobycia wartość). Według raportu Flashbots, wiodącej firmy zajmującej się MEV, kwota zapłacona w ramach opłat na rzecz IETH była drugą najwyższą kwotą za pojedynczą transakcję w historii blockchaina Ethereum.

Czy Coinbase powinno zwrócić opłatę?

Giełda nie jest zobowiązana do zwrotu pieniędzy. Jednak fakt, że Coinbase nie zrekompensowała strat ofiarom ataku niezbyt dobrze świadczy o firmie.

Większość z 73 milionów dolarów aktywów utraconych w wyniku włamania została co prawda odzyskana. Niemniej jednak protokół Alchemix – który stracił 22 miliony dolarów – twierdzi, że Coinbase odrzuciła prośby o zwrot pieniędzy zarobionych w wyniku kradzieży.

Po tym, jak Curve zaoferował nagrodę, haker zwrócił Alchemix skradzione 22 miliony dolarów w ETH i aIETH. Robot arbitrażowy zwrócił również zysk w wysokości 43 ETH po prośbie platformy DeFi. Coinbase, która zarobiła na operacji 1 milion dolarów, zdecydowała się zatrzymać zysk.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *