Górnicy Bitcoina wpłynęli na rozwój chipów Huawei

Goacuternicy Bitcoina Wpłynęli Na Rozwoacutej Chipoacutew Huawei 4458700, NEWSFIN

Goacuternicy Bitcoina Wpłynęli Na Rozwoacutej Chipoacutew Huawei 600d620, NEWSFIN

Niedawno na blogu The Miner Mag pojawiła się wzmianka o tym, że Huawei otrzymał zamówienia od tak wielu firm zajmujących się wydobywaniem Bitcoinów, że przyspieszył rozwój swojego nowego układu Kirin dla smartfonów.

Chip, który zasila najnowszy smartfon Huawei Mate 60 Pro, jest produkowany przez chińską firmę Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) przy użyciu procesu N+2 7nm. Firmy wydobywające Bitcoiny były jednymi z pierwszych, które kupiły N+1 firmy SMIC i złożyły taką ilość zamówień, że SMIC był w stanie rozwinąć produkcję 7 nm.

Chińczycy stają się coraz mniej zależni od dużych zachodnich producentów chipów
Nie wdając się w szczegóły, proces ten, zwany N+1, zmniejsza zużycie energii o 57% i zwiększa wydajność o 20% w porównaniu do poprzedniego procesu 14 nm. Jednak wydajność technologii 7 nm SMIC nadal pozostaje w tyle za konkurencją.

Goacuternicy Bitcoina Wpłynęli Na Rozwoacutej Chipoacutew Huawei 8358798, NEWSFIN

źródło: Twitter

Dla Huawei dostęp do zaawansowanych chipów stał się znacznie trudniejszy, gdy firma została umieszczona na amerykańskiej liście zakazu handlu w 2019 roku. Po tym, jak Huawei nie mógł kupować od tajwańskiego producenta półprzewodników TSMC, zwrócił się do chińskiego SMIC, aby stworzyć swój chip Kirin. Początkowo SMIC nie był w stanie produkować zaawansowanych chipów 7 nm. Jednak to właśnie tutaj pojawiły się firmy wydobywające Bitcoiny.

Które firmy zamawiały chipy Huawei?

Canaan rozpoczął pracę z chipami SMIC pierwszej generacji 7nm N+1 pod koniec 2020 roku. A ponieważ było tak wiele zamówień, Canaan pomógł SMIC osiągnąć wyraźnie wysokie zyski. Pojawiły się też inne firmy wydobywcze, takie jak Innosilicon i Miner-VA. Dzięki nim SMIC był w stanie udoskonalić swoją technologię produkcji 7 nm, co z kolei mogło przyczynić się do rozwoju nowego chipu Huawei Kirin SMIC N + 2.

Oczywiście niemożliwe jest ilościowe określenie wpływu firm wydobywających bitcoiny. Faktem jest jednak, że SMIC bardzo pomógł wczesny i stały napływ zamówień od górników. A rozwój SMIC 7 nm bardzo pomógł w zmniejszeniu zależności Chin od zachodnich producentów chipów i technologii.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *