EC Będzin pod ostrzałem KNF: Zawiadomienie do prokuratury

Ec Bedzin Pod Ostrzalem Knf Zawiadomienie Do Prokuratury Be7302c, NEWSFIN

Ec Bedzin Pod Ostrzalem Knf Zawiadomienie Do Prokuratury 820bb6b, NEWSFIN

EC Będzin, która jeszcze niedawno była mało znana na rynku, odnotowała rekordowe wzrosty w ciągu zaledwie miesiąca. Wokół firmy narosła fala kontrowersji, wynikająca m.in. z powiązań pomiędzy Grupą Altum a politykami partii rządzącej.

Wszystkie te kwestie budziły coraz większe podejrzenia w opinii publicznej. Elektrociepłownia, które akcje w szaleńczym tempie wzrosły o 2800 proc. nie zeszła jednak z celownika KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego skierowała wniosek do sądu w sprawie nieuprawnionego ujawnienia informacji poufnych. Co w następnych tygodnia będzie czekać zadłużoną spółę?

Esplozja kursu EC Będzin

Umowa NDA między EC Będzin a Orlen Synthos Green Energy wywołała gwałtowny wzrost kursu akcji spółki, co stało mocno kontrowersyjne. Dawid Jackiewicz, wiceprezes Orlen Synthos Green Energy, odwiedził EC Będzin krótko przed podpisaniem umowy NDA, a towarzyszyło temu znaczne zwiększenie notowań akcji spółki. Wzrost ten skierował uwagę inwestorów na EC Będzin, mało znaną spółkę, i wywołał jedną z największych afer na polskiej giełdzie.

Warto zaznaczyć, że osoby związane z Grupą Altum, która wcześniej interesowała się akcjami EC Będzin, miały powiązania zarówno z Elektrociepłownią Będzin, jak i z Orlen Synthos Green Energy. To wywołało podejrzenia o manipulację ceną akcji. Zarówno prezes Orlen Synthos Green Energy, Daniel Obajtek, jak i premier Mateusz Morawiecki zareagowali na te doniesienia. Szybko jednak odrzucili rzekome powiązania z tą aferą.

W odpowiedzi na wszystkie podejrzenia, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) i prokuratura podjęły działania w celu wyjaśnienia sprawy.

KNF zgłasza sprawę do prokuratury

W raporcie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) stwierdzono, że postępowanie wyjaśniające z 23 czerwca 2023 roku w sprawie naruszenia przepisów dotyczących informacji poufnych nie wykazało złamania zakazu wykorzystania takich informacji. Jednakże zgłoszono podejrzenie naruszenia zakazu ujawniania informacji poufnych. Znajdowały się one w raportach giełdowych z 6 i 24 kwietnia dotyczących restrukturyzacji zobowiązań spółki.

W związku z tymi nieprawidłowościami, 18 września 2023 roku KFN zawiadomiła Prokuraturę Okręgową o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zgodnie z art. 180 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

“Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że mogło dojść do naruszenia art. 14 lit. c Rozporządzenia MAR, tj. złamania zakazu ujawniania informacji poufnych, opublikowanych raportami bieżącymi nr 40/2023 oraz 46/2023. W związku z tym w dniu 18 września 2023 roku Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 180 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.” 

Wykorzystanie informacji poufnych

W rzeczywistości, sprawa koncentrowała się głównie na wykorzystaniu poufnej wiedzy dotyczącej rzekomej umowy EC Będzin z Orlen Green Energy. Umowa ta dotyczyła utrzymania tajemnicy w związku z potencjalnym projektem instalacji małego reaktora jądrowego na terenach zależnych od EC Będzin. Dodatkowo, w kontekście tego zamieszania pojawiały się także istotne informacje dotyczące uregulowania zobowiązań wobec obligatariuszy oraz strategii zakupu akcji przez Grupę Altum.

Nagły i spektakularny wzrost kursu akcji, zarówno przed ogłoszeniem umowy, jak i w okresie jej ogłaszania, zwrócił uwagę niektórych obserwatorów, którzy zaczęli podejrzewać możliwość nieuczciwego działania, zwłaszcza tzw. “insider tradingu”. Taka sytuacja sugerowałaby wykorzystanie wiedzy, do której dostęp mieli głównie wysoko postawieni pracownicy spółki.

“Od dnia 28 grudnia 2022 roku do dnia 21 czerwca 2023 roku ECB opublikowało łącznie 87 raportów bieżących. Charakterystyka aktywności zakupowej Grupy Altum w tym czasie nie wykazała wykorzystywania publikowanych informacji poufnych, a jedynie odzwierciedla fakt stałej akumulacji akcji przez Grupę Altum, która kierowała się fundamentalnymi przesłankami związanymi z chęcią zwiększenia zaangażowania kapitałowego i operacyjnego w Spółce”

Ostatecznie, po dokładnych analizach, wykryto dwie sytuacje, w których doszło do pewnego nadużycia. Wykryto mianowicie, że spółka dwukrotnie dopuściła się ujawnienia informacji poufnych, jak wynika z najnowszego raportu KNF.

Ec Bedzin Pod Ostrzalem Knf Zawiadomienie Do Prokuratury F14b999, NEWSFIN

Przypadki bezprawnego ujawnienia informacji poufnych / Źródło: www.KNF.gov.pl Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *