Dług publiczny USA osiągnął rekordowy poziom 33 bilionów dolarów

Dlug Publiczny Usa Osiagnal Rekordowy Poziom 33 Bilionoacutew Dolaroacutew 159e514, NEWSFIN

Dlug Publiczny Usa Osiagnal Rekordowy Poziom 33 Bilionoacutew Dolaroacutew Ec07be4, NEWSFIN

Epicki problem zadłużenia Ameryki nie zniknie, ponieważ rosnące stopy procentowe wywierają większą presję na gospodarkę. W rezultacie dług publiczny w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrósł do rekordowego poziomu.

Epicki problem zadłużenia Ameryki nie zniknie, ponieważ rosnące stopy procentowe wywierają większą presję na gospodarkę. W rezultacie dług publiczny w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrósł do rekordowego poziomu.

Po raz pierwszy w historii całkowity dług federalny USA przekroczył 33 biliony dolarów, donosi The Kobeissi Letter z 19 września.

Gwałtowny wzrost długu publicznego

Przewodnicząca Komitetu na rzecz Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego, Maya MacGuineas, powiedziała:

“Stany Zjednoczone osiągnęły nowy kamień milowy, z którego nikt nie będzie dumny: nasz dług narodowy brutto właśnie przekroczył 33 biliony dolarów.”

Analitycy makroekonomiczni dodali, że rząd USA zwiększał zadłużenie o 1 bilion dolarów miesięcznie od czasu “kryzysu” związanego z pułapem zadłużenia.

W dniu 3 czerwca prezydent Joe Biden zatwierdził ustawę, która zniosła wielomiliardowy pułap zadłużenia rządu, umożliwiając zwiększenie zadłużenia. Co więcej, pułap zadłużenia jest obecnie nieograniczony do stycznia 2025 roku.

Dodatkowo, w ciągu ostatnich pięciu lat Stany Zjednoczone zadłużyły się na łączną kwotę 11,5 biliona dolarów. Jednocześnie kraj jest na dobrej drodze do rocznych wydatków odsetkowych w wysokości 1 biliona dolarów, dodał Kobeissi Letter.

“Odsetki wkrótce staną się największym wydatkiem rządu USA. Jak to może się dobrze skończyć?”

Dlug Publiczny Usa Osiagnal Rekordowy Poziom 33 Bilionoacutew Dolaroacutew 0a628fa, NEWSFIN

Dług publiczny USA. Źródło: X/@KobeissiLetter

Przy obecnym tempie Stany Zjednoczone przekroczą 50 bilionów dolarów długu na długo przed końcem dekady.

Strona internetowa zegara zadłużenia USA w czasie rzeczywistym podaje rzeczywistą wartość na poziomie 33,04 bln USD. Dla porównania, cały rynek kryptowalut jest wart zaledwie 1,1 bln USD. Do 2027 roku licznik szacuje dług publiczny na 45 bilionów dolarów.

Co więcej, stosunek długu federalnego USA do PKB wynosi obecnie 122,4%, zgodnie z zegarem zadłużenia.

Jednak sekretarz skarbu Janet Yellen nie wydaje się zbytnio zaniepokojona tymi przerażającymi liczbami. W poniedziałek powiedziała CNBC:

“Statystyką lub miernikiem, na który najczęściej patrzę, aby ocenić nasz kurs fiskalny, są odsetki netto jako udział w PKB.”

Odnosi się to do płatności netto dokonywanych przez rząd federalny z tytułu zadłużenia w stosunku do produktu krajowego brutto.

Mark Spitznagel, założyciel funduszu hedgingowego Universa Investments, ostrzegł jednak, że znajdujemy się w “największej bańce kredytowej w historii ludzkości”.

“Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego jak ten poziom całkowitego zadłużenia i dźwigni finansowej w systemie. To eksperyment.”

Powiedział, po czym dodał:

“Wiemy jednak, że bańki kredytowe muszą pęknąć. Nie wiemy kiedy, ale wiemy, że muszą.”

Gwałtowny wzrost płatności odsetkowych

Według St. Louis Fed, wydatki rządowe na same płatności odsetkowe wzrosły do prawie 1 biliona dolarów pod koniec II kwartału, kiedy to uwzględniono ostatnie dane.

Dlug Publiczny Usa Osiagnal Rekordowy Poziom 33 Bilionoacutew Dolaroacutew A3b1ee5, NEWSFIN

Wydatki rządu federalnego, płatności odsetkowe. Źródło: St. Louis Fed

W ciągu ostatnich trzech lat rządowe płatności odsetek wzrosły niemal dwukrotnie.

W poniedziałek BeInCrypto poinformowało, że osobiste płatności odsetek osiągnęły w lipcu rekordowy poziom 506 miliardów dolarów. Jest to oszałamiający wzrost o 80% od 2021 roku ze względu na rosnące stopy procentowe, które obecnie wynoszą 5,5%.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *