90% całkowitego wolumenu kryptowalut w rękach tylko 8 giełd

90 Całkowitego Wolumenu Kryptowalut W Rękach Tylko 8 Giełd D6f5995, NEWSFIN

90 Całkowitego Wolumenu Kryptowalut W Rękach Tylko 8 Giełd 97b8d38, NEWSFIN

Świat kryptowalut przeżył w ostatnich latach ogromny rozwój. Jednak za ekscytacją i obietnicami związanymi z przełomową technologią kryje się niezaprzeczalna rzeczywistość: 90% całkowitego wolumenu handlu kryptowalutami znajduje się w rękach zaledwie ośmiu giełd .

Ten monopol na rynku kryptowalut ma głębokie konsekwencje zarówno dla operatorów, jak i całej branży.

Koncentracja płynności: błogosławieństwo czy przekleństwo?

Firma analityczna Kaiko przedstawiła niedawno raport na temat koncentracji płynności na giełdach kryptowalut. Niniejszy raport rzuca światło na zjawisko, które narasta i budzi zaniepokojenie społeczności finansowej.

W idealnym świecie płynność byłaby równomiernie rozłożona na wiele giełd i par handlowych, zapewniając niższą zmienność i bardziej efektywny proces kształtowania się cen. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna.

W ostatnich latach płynność na rynku kryptowalut w coraz większym stopniu koncentruje się na kilku platformach. W teorii jest to korzystne dla przeciętnych traderów, ponieważ mogą uzyskać dostęp do większej płynności w jednym miejscu. Ale powoduje to również krytyczne punkty w branży, o czym świadczy upadek FTX.

Poważnym problemem jest to, że wielu z tych scentralizowanych platform nadal brakuje podstawowych zabezpieczeń dla traderów na wypadek awarii, włamań lub manipulacji na rynku. Rodzi to pytania o bezpieczeństwo i integralność tych giełd, a także potrzebę regulacji w przestrzeni kryptowalut.

Koncentracja płynności na kilku wiodących giełdach może również prowadzić do większej centralizacji w ekosystemie kryptowalut.

90 Całkowitego Wolumenu Kryptowalut W Rękach Tylko 8 Giełd 01dfed8, NEWSFIN

Koncentracja płynności na 8 głównych giełdach /  Źródło: www.Kaiko.com

Jest to sprzeczne z podstawową filozofią decentralizacji, która zainspirowała powstanie Bitcoina i innych kryptowalut. Jeżeli kilka giełd będzie miało nieproporcjonalną kontrolę nad rynkiem, może to również podważyć pierwotną wizję bardziej włączającego i odpornego systemu finansowego.

Ujawnianie danych

Kaiko przeanalizował płynność na poziomie giełdy i znalazł odkrywcze dane. Raport opiera się na danych z nowego produktu Asset Liquidity Metrics. Upraszcza on agregację danych handlowych i księgi zamówień na ponad 100 giełdach obsługiwanych przez Kaiko.

Według raportu w 2023 r. Binance, wiodąca giełda, będzie odpowiadać za 30,7% głębokości światowego rynku i 64,3% światowego wolumenu obrotu. Osiem największych giełd kontroluje aż 91,7% głębokości rynku i 89,5% wolumenu obrotu.

90 Całkowitego Wolumenu Kryptowalut W Rękach Tylko 8 Giełd B9afd16, NEWSFIN

Osiem największych giełd kontroluje oszałamiające 91,7% głębokości rynku / Źródło: www.Kaiko.com

Od 2021 r. udział Binance w rynku znacznie wzrósł dzięki promocjom handlu bez prowizji. Chociaż w przypadku Binance koncentracja głębokości rynku spadła, faktem pozostaje, że tylko osiem giełd ma przeważającą kontrolę nad płynnością na rynku kryptowalut.

Osiem giełd kontroluje większość światowego rynku

Monopol kryptowalutowy sprawowany przez osiem wiodących giełd rodzi ważne pytania dla branży. Chociaż może zapewnić handlowcom natychmiastowe korzyści, stwarza również znaczne ryzyko, w tym zwiększoną centralizację i brak ochrony handlowców w przypadku problemów z platformą.

Dla traderów i animatorów rynku zrozumienie globalnej koncentracji płynności jest niezbędne do podejmowania świadomych decyzji o tym, gdzie zainwestować kapitał.

Branża kryptowalut stale się rozwija i konieczne będzie znalezienie równowagi między potrzebą skoncentrowanej płynności a potrzebą większej decentralizacji i bezpieczeństwa na rynku.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *