Wielki gracz naftowy ujawnia swoje plany w Skandynawii. Rozpoczyna się wydobycie z złoża Ceris

Orlen Upstream Norway, w porozumieniu z pozostałymi posiadaczami licencji, podjął ostateczną decyzję o zagospodarowaniu złoża Cerisa na Morzu Północnym – poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Koncern uzyska z niego 8,5 miliona baryłek ropy naftowej, w tym około 0,8 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego. Rozpoczęcie wydobycia planowane jest na rok 2027.

Paliwowy gigant odkrywa karty w Skandynawii. Rusza wydobycie ze złoża Cerisa

fot. Robson90 / / Shutterstock

W okresie szczytowego wydobycia, złoże Cerisa dostarczy Orlenowi Upstream Norway 6 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, co stanowi prawie 6% prognozowanej dziennej produkcji spółki w 2025 roku. Plan zagospodarowania złoża zakłada wykonanie dwóch odwiertów wydobywczych z podmorskiej konstrukcji bazowej (tzw. szablonu), która jest już wykorzystywana do eksploatacji złoża Duva, znajdującego się na tej samej licencji.

Podkreślono, że wykorzystanie istniejącej infrastruktury przyczyni się do redukcji kosztów i skrócenia czasu realizacji inwestycji w złoże Cerisa. Integracja dodatkowych zasobów z produkcją usprawni również proces wydobycia ze złoża Duva.

Uruchomienie wydobycia ze złoża Cerisa będzie wymagało wykonania zaawansowanych technicznie odwiertów o długości sięgającej nawet siedmiu kilometrów. Jest to zbliżone do granic możliwości obecnych projektów tego typu odwiertów.

Złoże Cerisa zostanie zagospodarowane w ramach projektu Gjoa Subsea Project, który obejmuje także rozpoczęcie produkcji z dwóch dodatkowych odkryć – Ofelia i Gjoa Nord. Zaznaczono, że mimo braku udziałów Orlenu w tych złożach, wspólne ich zagospodarowanie i eksploatacja wraz z Cerisą przyniesie dalsze korzyści finansowe i operacyjne, umożliwiając dalsze obniżenie jednostkowych kosztów wydobycia z Cerisy i Duvy.

Udziały w złożu Cerisa posiadają po 30% Var Energi, ORLEN Upstream Norway oraz Inpex Idemitsu Norge, natomiast 10% należy do DNO Norge.

W maju bieżącego roku norweskie Ministerstwo Energii zatwierdziło plan eksploatacji trzech kolejnych złóż, w których Orlen jest partnerem – Albuskjell, Vest Ekofisk oraz Tommeliten Gamma. Zasoby te zapewnią koncernowi około 23 milionów baryłek ekwiwalentu ropy, w tym około 3 miliardów metrów sześciennych gazu. Przewidywany start wydobycia to rok 2028. (PAP Biznes)

alk/ asa/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *