Orlen Upstream Norway, w porozumieniu z pozostałymi posiadaczami licencji, podjął ostateczną decyzję o zagospodarowaniu złoża Cerisa na Morzu Północnym – poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Koncern uzyska z niego 8,5 miliona baryłek ropy naftowej, w tym około 0,8 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego. Rozpoczęcie wydobycia planowane jest na rok 2027.

W okresie szczytowego wydobycia, złoże Cerisa dostarczy Orlenowi Upstream Norway 6 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, co stanowi prawie 6% prognozowanej dziennej produkcji spółki w 2025 roku. Plan zagospodarowania złoża zakłada wykonanie dwóch odwiertów wydobywczych z podmorskiej konstrukcji bazowej (tzw. szablonu), która jest już wykorzystywana do eksploatacji złoża Duva, znajdującego się na tej samej licencji.
Podkreślono, że wykorzystanie istniejącej infrastruktury przyczyni się do redukcji kosztów i skrócenia czasu realizacji inwestycji w złoże Cerisa. Integracja dodatkowych zasobów z produkcją usprawni również proces wydobycia ze złoża Duva.
Uruchomienie wydobycia ze złoża Cerisa będzie wymagało wykonania zaawansowanych technicznie odwiertów o długości sięgającej nawet siedmiu kilometrów. Jest to zbliżone do granic możliwości obecnych projektów tego typu odwiertów.
Złoże Cerisa zostanie zagospodarowane w ramach projektu Gjoa Subsea Project, który obejmuje także rozpoczęcie produkcji z dwóch dodatkowych odkryć – Ofelia i Gjoa Nord. Zaznaczono, że mimo braku udziałów Orlenu w tych złożach, wspólne ich zagospodarowanie i eksploatacja wraz z Cerisą przyniesie dalsze korzyści finansowe i operacyjne, umożliwiając dalsze obniżenie jednostkowych kosztów wydobycia z Cerisy i Duvy.
Udziały w złożu Cerisa posiadają po 30% Var Energi, ORLEN Upstream Norway oraz Inpex Idemitsu Norge, natomiast 10% należy do DNO Norge.
W maju bieżącego roku norweskie Ministerstwo Energii zatwierdziło plan eksploatacji trzech kolejnych złóż, w których Orlen jest partnerem – Albuskjell, Vest Ekofisk oraz Tommeliten Gamma. Zasoby te zapewnią koncernowi około 23 milionów baryłek ekwiwalentu ropy, w tym około 3 miliardów metrów sześciennych gazu. Przewidywany start wydobycia to rok 2028. (PAP Biznes)
alk/ asa/
