Wakacje składkowe już w tym roku. Ale tej grupie mogą się nie opłacać

Z wakacji od ZUS będzie można skorzystać od grudnia br. Okazuje się jednak, że nie wszystkim przedsiębiorcom może się to opłacać. „Rzeczpospolita” wskazuje, że do takich osób należą ci, którzy opłacają mały ZUS plus lub korzystający z preferencji i są osobami samotnymi. Zdjęcie

Wakacje Skladkowe Juz W Tym Roku Ale Tej Grupie Moga Sie Nie Oplacac 81fb392, NEWSFIN

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowycj /123RF/PICSEL Reklama

„Zgodnie z przepisami z miesięcznych wakacji składkowych będzie mógł skorzystać płatnik, który w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych” – informuje „Rz”.

Będą ograniczenia co do wakacji składkowych

Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2 zwraca jednak uwagę na praktyczny problem z ustaleniem tej liczby. Podkreśla, że nie jest jasne, czy pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym również wlicza się do ustalonego limitu. Po drugie, w przypadku, gdy w danym miesiącu płatnik zawrze powyżej 10 umów, może nie skorzystać z wakacji składkowych, nawet jeśli będą to umowy na kilka dni. Ponadto będą ograniczenia co do korzystania ze świadczeń. 

Reklama

Płatnik, który opłaca składki na preferencyjnych zasadach albo mały ZUS plus i jest osobą samotną, nie będzie mógł jednocześnie skorzystać z wakacji składkowych i świadczeń w ramach nowego rządowego programu „Aktywny rodzic”, czyli tzw. babciowego – wskazuje ekspertka, wyjaśniając, że nie da się podwyższyć w przypadku osoby samotnej podstawy wymiaru płacenia składki.

W kwestii dotyczącej składki zdrowotnej w kontekście ulgi, „przedsiębiorcy opłacający składkę zdrowotną na ryczałcie odprowadzają ją miesięcznie w wysokości 9 proc. wartości podstawy. Podstawą składki jest roczny przychód pomniejszony o zapłacone składki społeczne” – wskazuje dziennik.

Czy warto skorzystać z ulgi?

Ekspertka podkreśla, że „osoby na tej formie opodatkowania obniżają te progi poprzez zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Zatem ci, którzy znajdują się na granicy, muszą uważać, żeby ulga nie spowodowała, że zapłacą więcej z tytułu składki zdrowotnej„.

Zwraca ponadto uwagę, że jeżeli przedsiębiorca opłaca mały ZUS plus lub korzysta z preferencji, powinien mocno zastanowić się nad zasadnością skorzystania z ulgi.

– Musi wykonać bowiem szereg czynności z tym związanych. Trzeba złożyć wniosek. Następnie przekazać go do księgowości, która będzie musiała inaczej wypełnić deklarację rozliczeniową. Z kolei inna deklaracja będzie miała wpływ na rozliczenia podatkowe. Za te czynności będziemy musieli zapłacić księgowej. Może się to finansowo po prostu nie zbilansować – mówi „Rzeczpospolitej” Leśniewska.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Robotyka po polsku Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *