Forum w Karpaczu. Czy wciąż się opłaca zagraniczna ekspansja firmy?

Czy w zmieniającym się świecie ekspansja zagraniczna jest naturalną ścieżką rozwoju biznesu? Temat ten przeanalizują uczestnicy panelu pod tym samym tytułem. Zostanie on zorganizowany podczas XXXII edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu – największej konferencji polityczno-gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zdjęcie

Forum W Karpaczu Czy Wciąż Się Opłaca Zagraniczna Ekspansja Firmy 0d0be3a, NEWSFIN

Czy wciąż się opłaca zagraniczna ekspansja firmy? Zdjęcie ilustracyjne /123RF/PICSEL

Reklama

Ekspansja zagraniczna pozwala na osiągnięcie celów poprzez poszerzenie działań biznesowych o nowe tereny. Jej proces wymaga dogłębnej analizy rynku i środowiska, a także dostosowania strategii do specyfiki danego kraju, co stanowi wyzwanie dla przedsiębiorstw.

Ekspansja dobrą strategią

Przedsiębiorstwa chcące utrzymać pozycję na rynku, a także zwiększyć swoją wartość, muszą dostosowywać się do zmieniających się warunków. Ekspansja zagraniczna staje się naturalną ścieżką rozwoju biznesu, a globalizacja rynku oraz rosnąca konkurencja wymuszają na przedsiębiorstwach poszukiwanie nowych rynków zbytu i źródeł surowców. 

O wyborze zagranicznego rynku decyduje zazwyczaj jego wielkość i położenie geograficzne. Najczęstszym kierunkiem ekspansji polskich firm jest Europa, a w szczególności Niemcy. Umiędzynarodowienie firmy poprawia nie tylko jej wizerunek, ale też wzmacnia konkurencyjność polskiej gospodarki na rynkach światowych. Wspiera też polskich eksporterów w stawianiu czoła przeszkodom, z jakimi muszą się mierzyć. 

Nowe i stare przeszkody

Przed polskim firmami decydującymi się na zagraniczną ekspansję stoją poważne wyzwania. W świecie postcovidowym muszą radzić sobie z zakłóceniami łańcuchów dostaw i to w skali globalnej. Również ze skracaniem się łańcuchów dostaw i ich regionalizacją. Kolejnymi wyzwaniami, z którymi mierzą się firmy decydujące na ekspansję do innych krajów, są odczuwane przez wszystkich zmiany klimatyczne. Są nimi również digitalizacja i automatyzacja pracy. 

W spotkaniu wezmą udział m.in.: Paweł Kurtasz, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Ryszard Florek, Prezes Zarządu FAKRO, Ewa Małyszko, Prezes Zarządu PFR TFI S.A., oraz Dariusz Blocher, Prezes Zarządu Unibep S.A. i Dominik Wagner, Managing Senior Partner, TIGGES Rechtsanwälte z Niemiec, a także Artur Klimek, Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. 

Forum Ekonomiczne w Karpaczu od ponad trzech dekad stanowi platformę dla przedstawicieli świata nauki, polityki i biznesu do wymiany myśli na temat problemów i wyzwań dzisiejszego świata. Konferencja odbędzie się w dniach 5-7 września w Karpaczu. 

Artykuł z ekspozycją partnera

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Rewolucja energetyczna trwa w najlepsze Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *