Ceny mieszkań w Polsce: sprawdź, o ile wzrosły w okresie letnim

099771 R0 940, NEWSFIN
Ceny mieszkań w Polsce: sprawdź, o ile wzrosły w okresie letnim

Latem ceny mieszkań w Polsce w kilku miastach zanotowały rekordowy wzrost. Znaczący wzrost kosztów potwierdził Narodowy Bank Polski.

Lipiec 2023 roku był rekordowy pod względem cen metrów kwadratowych. W 8 miastach w Polsce koszt mieszkania pobił rekord. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, ile kosztują mieszkania w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i innych popularnych lokalizacjach.

Jak zmieniały się ceny mieszkań w Polsce

Ceny mieszkań w Polsce wzrosły latem. Na przykład we Wrocławiu średnie ceny mieszkań po raz pierwszy przekroczyły 11 000 PLN (97 900 UAH) za metr kwadratowy.

Mieszkania sprzedawały się jak świeże bułeczki. Głównie dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2%. W ciągu miesiąca złożono ponad 18 tys. wniosków kredytowych, z czego większość dotyczyła zakupu mieszkań, – jak podają polscy eksperci rynku nieruchomości.

W tym roku największy wzrost wykazał rynek w Katowicach, Krakowie i Sosnówce, gdzie ceny w lipcu 2023 roku wzrosły o 13% w porównaniu do grudnia 2022 roku. Wzrost o 10% odnotowano również w Warszawie. Ceny w Gdańsku i Szczecinie były niższe niż w grudniu ubiegłego roku.

Najwyższe średnie ceny w historii odnotowano w następujących polskich miastach (koszt metra kwadratowego):

Warszawa – 14 265 zł;
Kraków – 12 664 PLN;
Wrocław – 11 279 zł;
Białystok – 8 898 zł;
Lublin – 8 878 zł;
Toruń – 7 997 zł;
Łódź – 7 903 zł;
Sosnowiec – 6 480 zł.

Co dalej na polskim rynku nieruchomości?

Analitycy twierdzą, że ważnym wydarzeniem na rynku było uruchomienie przystępnych kredytów. Popyt wzrósł tak bardzo, ponieważ wcześniej młodzi ludzie mieli duże trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Teraz wykorzystują ten moment.

Eksperci są przekonani, że taki popyt utrzyma się tak długo, jak długo będzie obowiązywał program Bezpieczny Kredyt 2%. Ceny mogą też dalej rosnąć, bo w Polsce rośnie poziom wynagrodzeń.

Ranking najlepszych miast do życia w Polsce

Ukazał się najnowszy ranking najlepszych polskich miast do życia. Co dziwne, Warszawa i Kraków nie znalazły się w czołówce.

Podczas przygotowywania tego rankingu eksperci zidentyfikowali 6 głównych kryteriów: stopa bezrobocia, wynagrodzenie, przystępność cenowa mieszkań, opieka zdrowotna, wskaźnik przestępczości i jakość powietrza.

Tak więc, najlepsze polskie miasta do życia:

Poznaniu;
Katowicach;
Opolu;
Wrocławiu;
Olsztynie;
Bydgoszczy;
Gorzów-Wielkopolski;
Rzeszów;
Łódź;
Lublin;
Kraków;
Gdańsk;
Szczecin;
Warszawa;
Kielce;
Białystok.

Tanie mieszkania wciąż dostępne na rynku.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *