Słodownia i Wytwórnia Kawy – architektura łącząca przeszłość i przyszłość na terenie Browarów Wrocławskich

Wrocław zyskuje nowy obiekt, który jednocześnie wpisuje się w historyczny kontekst miasta. Osiemnastokondygnacyjna Słodownia i Wytwórnia Kawy stanowią wyraz nowoczesnego budownictwa wpisując się w postindustrialny charakter Browarów. Najwyższy w swojej okolicy apartamentowiec, to owoc współpracy wrocławskich urbanistów i architektów z SRDK Studio Projekt, którzy z myślą o zachowaniu dziedzictwa miasta stworzyli budynek, który wkomponowuje się w panoramę Wrocławia.

Zainspirowany przeszłością

Osiemnastokondygnacyjna Słodownia i siedmiopiętrowa Wytwórnia Kawy to w zasadzie jeden budynek. Apartamentowiec stoi na skraju terenu Browarów Wrocławskich, blisko Mostu Warszawskiego i nabrzeża kanału miejskiego Odry. To najwyższy budynek w okolicy. Jego lokalizacja i wysokość zostały zaplanowane przez wrocławskich urbanistów, którzy chcieli nawiązać do historycznego znaczenia ulicy Jedności Narodowej, przy której dawniej znajdował się wjazd do miasta.

Wysoki budynek ze szkła i aluminium tworzy kontrast z dawną zabudową browaru. Prosta bryła nawiązuje do współczesnych obiektów przemysłowych, co podkreślają metalowe żebra i cięgna na elewacji. Segment Wytwórnia Kawy stanowi łącznik pomiędzy Słodownią, a niższą nadrzeczną częścią zespołu apartamentowców. Charakterystycznym elementem jest szerokie przejście w środkowej części budynku Wytwórni. Łączy ono place, zaułki i uliczki Browarów Wrocławskich z nadrzecznym bulwarem. 

Kluczowe elementy historii

Projektując tak duży obiekt priorytetowe było, by stał się integralną częścią zrewitalizowanego kompleksu i nie naruszał widoczności budynków zabytkowych od strony ulicy Jedności Narodowej. Dzięki ukształtowaniu zabudowy, a także zastosowaniu odpowiednich materiałów oraz detali udało się osiągnąć ten efekt.

Podczas prac prowadzonych w historycznej przestrzeni udało się zachować wiele cennych elementów i artefaktów. Dzięki architektom historyczne elementy znalazły nowe życie w odmiennych kontekstach. Na przykład w Słodowni wyeksponowano w holu wejściowym silnik z bębna Gallanda, wykorzystywanego dawniej do słodowania jęczmienia. Wejście do segmentu Wytwórni Kawy zdobią żeliwne kolumny będące pozostałością dawnych konstrukcji.

– Przy projektowaniu tego obiektu chcieliśmy stworzyć przestrzenie, które są zarówno funkcjonalne, jak i estetycznie atrakcyjne – tak jak przy przejściu w środkowej części budynku Wytwórni Kawy, które łączy różne części kompleksu, tworząc spójną i dynamiczną przestrzeń. Słodownia i Wytwórnia Kawy stanowią przykład integracji nowoczesnej architektury z historią miasta – mówi.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *