Pięć fantastycznych pomysłów na posadzenie pelargonii

Zaaranżowane z miłością

Dzięki niestandardowym doniczkom można ozdobić balkony, tarasy i ogrody w nietuzinkowy sposób oraz pięknie wyeksponować pelargonie. Eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) dzielą się pięcioma pomysłami na atrakcyjne doniczki DIY.

Nostalgiczna, koronkowa doniczka

Zwykłe, gliniane doniczki nie oddają piękna pelargonii. Na szczęście można je zmienić niewielkim nakładem pracy. Nostalgiczne, koronkowe detale potrafią je przekształcić w atrakcyjne dekoracje w stylu vintage. Są one naprawdę proste do wykonania. Dzięki nim pelargonie nie tylko wyglądają fantastycznie, ale są również spersonalizowanym prezentem. 
Potrzebne materiały: gliniane doniczki, koronkowe serwetki, koronkowe lamówki, nożyczki, przezroczysty, wodoodporny klej do decoupage, pędzle i kwitnące pelargonie.

Jak to zrobić: Powycinaj koronkowe serwetki i lamówki, aby dopasować je do rozmiaru glinianych doniczek. Pędzlem nałóż klej do decoupage na doniczki. Przyklej serwetki do doniczek w wybranym wzorze i pozostaw do wyschnięcia. Nałóż dodatkową warstwę kleju na wierzch, aby przymocować elementy do wykończenia.

Biżuteryjna, rustykalna donica

Pelargonie królewskie są powszechnie uważane za najpiękniejsze odmiany. Wyglądają jeszcze bardziej efektownie w doniczkach z upcyklingu, ozdobionych kolorowymi, szklanymi kamieniami. Są łatwe do wykonania w zaledwie kilku krokach nawet dla początkujących miłośników rękodzieła.

Potrzebne materiały: czyste, gliniane doniczki, nożyczki, samoprzylepna siatka z włókna szklanego lub taśma do suchej zabudowy, sproszkowany gips, woda, stary pojemnik i łyżka do mieszania, mała szpatułka, plastikowe rękawiczki, kolorowe, szklane kamienie i koraliki oraz pelargonie angielskie.

Jak to zrobić:

Krok 1: Wytnij paski taśmy z siatki z włókna szklanego na długość doniczki z lekkim zapasem na jej krawędź.

Krok 2: Przyklej paski taśmy do zewnętrznej części glinianej doniczki. Dzięki temu zaprawa będzie lepiej przylegać.

Krok 3: Wymieszaj sproszkowany gips z wodą zgodnie z instrukcją. Użyj starego pojemnika, który będzie można później wyrzucić. Ważne, aby użyć gipsu natychmiast po wymieszaniu, ponieważ szybko wysycha.

Krok 4: Załóż plastikowe rękawiczki i obficie rozprowadź mieszankę gipsu na zewnętrznej stronie glinianej doniczki za pomocą szpatułki, aby uzyskać szorstką, teksturowaną powierzchnię.

Krok 5: Delikatnie wciśnij szklane kamienie i koraliki w gips. Należy uważać, aby zaprawa nie przedostała się na powierzchnię kamieni. Pozostaw gips do stwardnienia a pozostałości usuń płynnym kwaskiem cytrynowym, dostępnym w sklepie spożywczym lub sklepie dla majsterkowiczów.

Krok 6: Na koniec umieść pelargonię w doniczce i ustaw ją w jasnym miejscu.

Ożywione gliniane donice

Wieża z kolorowo pomalowanych, glinianych doniczek sklejonych ze sobą stanowi świetną dekorację w centralnym miejscu i zabawny sposób na wyeksponowanie bujnych, kwitnących pelargonii. Wskazówka: Umieść kilka wież różnej wysokości obok siebie. Stworzy to wertykalne morze kwiatów, które można wykorzystać do przysłonięcia nieestetycznych ścian.

Nowoczesna doniczka dla pelargonii dla fanów designu

Nowoczesny, designerski przedmiot i donica w jednym: ten przyciągający wzrok projekt doskonale prezentuje się na patio lub balkonie i efektownie eksponuje bujną, czerwoną pelargonię. Można go wykonać w zaledwie kilku krokach.

Potrzebne materiały: duża, okrągła, metalowa miska jako podstawa, trzy mniejsze półkuliste miski z płaskimi krawędziami, papier ścierny, pistolet do uszczelniania, mocny klej budowlany, wodoodporna farba w spreju i kwitnąca pelargonia.

Jak to zrobić:

Krok 1: Usuń tłuszcz i kurz z powierzchni dużej, okrągłej metalowej misy, a następnie zszorstkuj ją papierem ściernym, aby farba dobrze przylegała.

Krok 2: Za pomocą pistoletu do uszczelniania nałóż klej budowlany na krawędź jednej z mniejszych półkulistych misek i umieść drugą na górze, aby utworzyć kulę.

Krok 3: Nałóż klej na spodzie misy, tworzącej kulę.

Krok 4: Umieść trzecią półkulistą miskę na nowopowstałej kuli. Będzie ona donicą, w którym później zasadzisz pelargonię. Poczekaj, aż klej całkowicie stwardnieje.

Krok 5: Przyklej trzy połączone miski do dużej metalowej miski, stanowiącej podstawę. Gdy klej stwardnieje, spryskaj całość wodoodporną farbą w spreju w wybranym kolorze.

Krok 6: Posadź pelargonię zwisającą w mniejszej misce i umieść designerską kompozycję w słońcu lub półcieniu. Wskazówka: Dodaj warstwę drenażową na spodzie misy, aby zapobiec gromadzeniu się wody. Ponieważ ta donica nie ma otworów drenażowych, umieść ją w miejscu osłoniętym od deszczu i podlewaj regularnie małą ilością wody.

Stylowe, betonowe donice dla nonkonformistów

Dzięki taśmie maskującej i farbie, proste, betonowe pojemniki można w mgnieniu oka przekształcić w stylowe donice, w których kolorowe pelargonie rzucają się w oczy. Aby stworzyć te spersonalizowane donice, oklej pojemniki taśmą maskującą, tak aby odsłonięte powierzchnie tworzyły ciekawy wzór. Mocno dociśnij taśmę, aby farba nie przedostała się pod spód. Następnie spryskaj pojemniki wodoodporną farbą i pozostaw do wyschnięcia. Usuń taśmę i posadź w gotowych pojemnikach łatwe w pielęgnacji pelargonie. Wzory i kolory donic można dowolnie zmieniać według własnego gustu i stylu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *