Jej wysokość oświetlenie! Funkcjonalne rozwiązania, które budują nastrój

Wysokie wnętrza od zawsze uznawane były za reprezentacyjne i prestiżowe. Tego typu pomieszczenia znajdują się zarówno w zabytkowych kamienicach, budynkach użyteczności publicznej, jak i coraz częściej także we współczesnym budownictwie mieszkaniowym. Choć pozwalają na większą swobodę w aranżacji, wymagają przemyślanego projektu oświetlenia, które podkreśli gabarytowe atuty przestrzeni, jednocześnie spełniając swoją użytkową rolę. Kilku cennych rad w temacie doboru odpowiednich rozwiązań udziela Paulina Boś, ekspert firmy Nowodvorski Lighting.

Wysokie wnętrza we współczesnym budownictwie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami powstające obecnie lokale mieszkalne muszą mieć wysokość przynajmniej 2,5 m. Zaplanowanie przestrzeni wyższej o 20-30 cm pozwala na dodanie wnętrzom przestronności i lepsze doświetlenie mieszkania. Jest to jednak możliwe tylko przy doborze właściwego oświetlenia – takiego, które współgra z wymaganiami niestandardowej wymiarowo przestrzeni.

W projekcie oświetlenia dobrze pomyśleć w tym wypadku o lampach wiszących, które wprowadzą element lekkości – o szklanych kloszach czy otwartej formie. Powinny również posiadać długość, która pozwoli na uzyskanie wymaganego kąta padania światła. Szklane klosze SPHERE mają efektownie wyeksponowaną żarówkę, co w połączeniu z kulistym kształtem zapewnia wizualny efekt WOW. Oświetlają wnętrza równomiernym światłem bez efektu cieni, mówi ekspert.

Lampy i klosze SPHERE są do wyboru w czterech rozmiarach, co pomaga budować przy ich wykorzystaniu przestrzenne kompozycje dostosowane wielkością i układem do kształtu pomieszczenia. Dostępne są również w autorskim systemie Cameleon, który pozwala na personalizację efektu m.in. przez regulację długości przewodu czy wydzielenie dwóch stref oświetleniowych w ramach jednego punktu zasilania, dodaje Paulina Boś.

System Cameleon to unikalne rozwiązanie pozwalające na zabawę efektem i dobór poszczególnych elementów oświetlenia według indywidualnych preferencji. W jego skład wchodzą zarówno podsufitki, przewody, jak i kilkadziesiąt utrzymanych w różnej stylistyce opraw, a także wszystkie elementy pomocnicze, takie jak zaczepy.

Spojrzenie na loft

Wysokie wnętrza to także cecha industrialnych obiektów, np. przestrzeni powstałych na bazie dawnych fabryk. Tu motywem przewodnim są często cegła oraz wykończenia oparte na ciężkich formach, np. wykonanych z metalu. Projekt oświetlenia takich pomieszczeń wymaga spójności z estetyką i kontynuacji konwencji.

Pofabryczne przestrzenie pozwalają na stworzenie nie tylko wysokich, ale bardzo często także rozległych, jednoprzestrzennych układów wnętrza. To daje olbrzymią swobodę i możliwość dostosowania aranżacji do zmieniających się potrzeb użytkowania. Projekt oświetlenia jest tu sporym wyzwaniem. W takim przypadku warto rozważyć ułożenie szynoprzewodów, wzdłuż których możemy w dowolnym czasie przesuwać poszczególne oprawy. Lampy LVM Focus Led, idealnie wpisujące się w konwencję, wykonane są z lakierowanego aluminium w kolorze czarnym i przeznaczone do montażu z systemem Low Voltage Magnetic Track Light, w którym napięcie wynosi 48 V. Pozwala to na całkowicie bezpieczne umieszczenie szynoprzewodów nie tylko na suficie, ale także na ścianach, co sprawia, że lampy mogą być zamontowane na dowolnej wysokości, a źródło światła będzie umieszczone dokładnie w tym miejscu, w którym jest potrzebne bez względu na wysokość, na której znajduje się strop, radzi Paulina Boś.

Lampy LVM Focus Led można nie tylko przesuwać wzdłuż szynoprzewodów, ale dzięki ruchomemu przegubowi także obracać i nakierować światło w dowolne miejsce. Wysoki współczynnik CRI zintegrowanego źródła światła pozwala też na wierniejsze odwzorowanie barw we wnętrzu, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w lokalach o charakterze pracowni czy galerii z eksponatami wymagającymi odpowiedniej oświetleniowej oprawy.

Czar klasyki

Przestrzenie w kamienicach czy innych zabytkowych budynkach mają wysokość nawet do 4 metrów. Elegancki charakter wnętrz dopełnią proste i współczesne formy oparte na motywie wykończenia w kolorze srebra lub złota.

Przykładem rozwiązania harmonijnie wpisującego się w stylistykę takiej przestrzeni są klosze z kolekcji Cameleon WHEEL. Dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych – złotym oraz czarnym przykuwają uwagę zestawieniem kontrastujących faktur i technik wykończenia drewnianej sklejki. W klimat tych klasycznych przestrzeni wpiszą się również lampy o abażurach wykończonych tkaniną, jak np. modele ALICE, CHILLIN czy CADILAC oraz nowoczesne formy, np. z kolekcji MONO. Tu na szczególną uwagę zasługuje z pewnością lampa stojąca o wysokości sięgającej aż 212 cm, mówi Paulina Boś.

W projektowaniu oświetlenia w starym budownictwie do najtrudniejszych kwestii należy niedostateczna liczba wyprowadzonych na zewnątrz punktów świetlnych lub ich niewłaściwe rozmieszczenie. Rozbudowa instalacji wiąże się z bruzdowaniem i często nieodwracalnym zniszczeniem powłok malarskich. Jeżeli zależy nam na ich zachowaniu, z pomocą mogą przyjść nowoczesne puszki CANOPY, dostępne w ramach systemu Cameleon, które pozwalają na łatwą rozbudowę systemu oświetlenia nawet do 12 punktów świetlnych w różnych punktach pomieszczenia z jednego przewodu, dodaje ekspert.

Złota zasada oświetlenia – strefowanie

Przy oświetleniu wysokiego wnętrza koniecznie musimy też zadbać o funkcjonalność, czyli o odpowiednie strefowanie, które pozwoli na wygodne użytkowanie przestrzeni. Jako osobną strefę warto wydzielić np. przestrzeń jadalnianą, w której lampy powinny znaleźć się centralnie nad stołem. Doskonale będą się tu prezentowały np. lampy z serii HERMANOS zarówno w formie pojedynczych zwisów, jak i z 3 lub 5 punktami świetlnymi.

W sypialni natomiast w celu wydzielenia osobnych stref warto zamontować kinkiety lub skorzystać z rozwiązania w postaci dwóch lamp wiszących z punktami świetlnymi umieszczonymi kilkadziesiąt centymetrów powyżej górnej powierzchni szafek nocnych. Sprawdzą się tutaj lampy o podłużnym kształcie, np. z serii CYLINDER czy klosze STRAW albo WHEEL dostępne w ramach systemu Cameleon, wspomina Paulina Boś.

Na szczególną uwagę zasługuje okolica schodów łącząca kondygnacje. To przestrzeń niejednokrotnie bardzo wysoka i reprezentacyjna. Dobrze, jeżeli oświetlenie zostanie tu zaprojektowane na różnych wysokościach, tworząc przestrzenną kompozycję rzucającą równomierne światło na całej wysokości. Wyjątkowy efekt zapewni tu asymetryczne rozmieszczenie kloszy z kolekcji Cameleon POLARIS, podpowiada ekspert.

Wysokie wnętrza wymagają właściwej uwagi. Pieczołowicie dobrane materiały i dodatki to podstawa udanej aranżacji. Dobór właściwego oświetlenia to natomiast kropka nad „i” wieńcząca dzieło i zapewniająca oprawę na miarę najwyższych standardów.

Wszystkie modele lamp wymienione w materiale pochodzą z kolekcji Nowodvorski Lighting.

Klosze Cameleon Sphere – od 149 zł
Lampy Sphere– od 215 zł
Lampy LVM Focus Led – od 349 zł
Kolekcja ALICE – od 159 zł
Kolekcja CHILLIN – od 189 zł
Kolekcja CADILAC – od 579 zł
Klosze Cameleon HERMANOS –od 99 zł
Kolekcja CYLINDER – od 159 zł
Klosze Cameleon STRAW – od 65 zł
Klosze Cameleon POLARIS – od 259 zł
Kolekcja lamp MONO – od 99 zł
Cameleon System od 9,90 zł
LVM Track Light System od 13,00 zł

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *