Wystartowały zapisy do ogólnopolskiego programu ekologicznego “Zielone Laboratorium Lafarge”

28 sierpnia ruszyły zapisy do trzeciej edycji bezpłatnego programu edukacji ekologicznej “Zielone Laboratorium Lafarge”, kierowanego do młodzieży. W programie udział mogą wziąć uczniowie ze wszystkich klas szkół średnich z całej Polski oraz uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 października 2023 roku poprzez formularz na stronie: zielonelaboratorium.fundacjawspolnie.pl. W ramach “Zielonego Laboratorium Lafarge” przewidziany jest także konkurs.

“Zielone Laboratorium Lafarge” to jeden z programów Fundacji Lafarge Wspólnie realizowany od  2021 roku. W ramach programu nauczyciele otrzymają dostęp do materiałów edukacyjnych, w tym praktycznych zadań domowych, poświęconych ochronie środowiska. Materiały zostały przygotowane we współpracy z doradcą metodycznym i ekspertami Lafarge, którzy zajmują się tematyką ochrony środowiska.

 

W tym roku tematem jest ochrona zasobów wodnych, ograniczenie śladu węglowego i zużycie energii. Razem z ekspertami od ekologii i edukacji Fundacja Lafarge Wspólnie stworzyła trzy nowoczesne e-lekcje na mlodzi.ekoeksperymentarium.pl.

– Nauczyciele odbiorą od nas pakiet scenariuszy, które pozwolą im przeprowadzić ciekawe lekcje o klimacie i to nie tylko, na lekcjach biologii, ale też chemii, geografii, historii, matematyki czy WOS-u. Atrakcyjna formuła portalu z pewnością zaciekawi młodzież i pozwoli im zrozumieć ważne zagadnienia związane z klimatem. Każdy temat to dynamiczna strona, pełna zabawnych ilustracji, filmów, gier czy memów – mówi Magda Derdończyk, koordynatorka programu z kolektywu Mamy Projekt.

Konkurs EKOszkoły

W ramach “Zielonego Laboratorium Lafarge” odbędzie się także konkurs. Zadaniem będzie realizacja wyzwania konkursowego, które klasa dokumentuje w relacji video lub fotogalerii i publikuje na stronie lub fanpage’u szkoły. Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody –  zwycięskiej szkole zostanie przyznany tytuł EKOszkoły oraz bon o wartości 2000 zł, nauczyciele otrzymają imienne certyfikaty i bony do Empiku, a uczniowie ciekawe upominki.

– W ubiegłym roku dostaliśmy wiele inspirujących prac konkursowych od uczniów z klas podstawowych oraz dużo pozytywnych głosów nauczycieli. Przede wszystkim zwracali uwagę i chwalili atrakcyjność formy. Dostrzegliśmy potrzebę przygotowania materiałów dla starszej młodzieży, żeby również uczniowie klas ze szkół średnich mieli okazję dowiedzieć się więcej o ochronie środowiska w ciekawy i angażujący sposób. Dlatego bieżąca edycja zawiera materiały edukacyjne dla starszych uczniów. Mamy nadzieję, że tegoroczne lekcje spotkają z równie pozytywnym odbiorem – mówi Zuzanna Tkacz z Fundacji Lafarge WSPÓLNIE.

Każda szkoła, która zdecyduje się przystąpić do programu może zgłosić się poprzez formularz na stronie: zielonelaboratorium.fundacjawspolnie.pl. Zapisy trwają od 28 sierpnia do 1 października 2023 roku.

 

 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *