JSW zawarła porozumienie z ministrem właściwym do spraw energii dotyczące wsparcia finansowego dla odchodzących na urlopy górnicze oraz dla osób zatrudnionych w zakładach przeróbki mechanicznej węgla – przekazała spółka w komunikacie. Całkowita kwota przyznanych środków na pokrycie świadczeń w ramach podpisanej umowy szacowana jest na blisko 287 milionów złotych.

Zgodnie z założeniami, w roku 2026 przewiduje się objęcie programem urlopów górniczych oraz urlopów dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla łącznie 3092 pracowników.
Całkowita kwota przyznanych środków na pokrycie świadczeń w ramach podpisanej umowy wynosi około 287 milionów złotych, a porozumienie obejmuje finansowanie tych świadczeń w roku 2026.
„(…) szacowana wartość wpływu wynikającego z zawartego z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi porozumienia (…) ulegnie pomniejszeniu. Zmiana ta wynika z niższego niż pierwotnie zakładano, poziomu zatrudnienia w porównaniu do stanu na dzień 1 lutego 2026 r., będącego efektem wdrożenia działań osłonowych” – zaznaczono w komunikacie.
JSW podkreśliła, że wspomniane porozumienie stanowi element procesu transformacji sektora wydobycia węgla kamiennego i jest konsekwencją nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz uchwały Rady Ministrów dotyczącej Programu wsparcia sektora górnictwa węgla kamiennego koksującego w Polsce – świadczenia osłonowe. (PAP Biznes)
seb/ gor/
