Kierowcy pod wpływem alkoholu zapłacą więcej. Od środy znacząca podwyżka.

Kierowcy, którzy od środy zapiszą się na szkolenie reedukacyjne dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem substancji odurzających, będą musieli zapłacić 2,5 tysiąca złotych. Jest to rezultat wejścia w życie nowego rozporządzenia, które znacząco podnosi opłatę za dwudniowy kurs.

Kierujący po alkoholu dostaną po kieszeni. Od środy ogromna podwyżka

fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Szkolenie reedukacyjne dotyczące profilaktyki przeciwalkoholowej i narkotykowej jest obowiązkowe dla osób, które chcą odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem po ich odebraniu z powodu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Dotychczasowa opłata za to dwudniowe szkolenie wynosiła 500 zł, jednak od najbliższej środy wzrośnie ona pięciokrotnie, osiągając kwotę 2,5 tysiąca złotych.

Zmiany stawek są następstwem nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia, wydanego 2 czerwca 2026 roku, które reguluje kwestie kursów reedukacyjnych w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii, a także szczegółowe warunki i procedury kierowania na badania lekarskie lub psychologiczne w dziedzinie psychologii transportu.

Rozporządzenie, które zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw 9 czerwca, zacznie obowiązywać w najbliższą środę.

Twórcy przepisów tłumaczą, że wprowadzenie odpowiednich konsekwencji finansowych w ramach działań prewencyjnych, mających na celu zniechęcenie do prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, jest niezbędne. Ustalona wysokość opłaty ma pokryć wszystkie koszty związane z przygotowaniem i realizacją szkoleń reedukacyjnych.

Pomysłodawcy podkreślali, że wcześniejsza opłata w wysokości 500 zł była „nieadekwatna do obecnych realiów ekonomicznych i społecznych”.

„Społeczeństwo jednoznacznie potępia kierowanie pojazdami w stanie upojenia alkoholowego lub pod wpływem środków odurzających, dlatego opłata za kurs reedukacyjny nie może być zbyt niska. Co więcej, szkolenia te są prowadzone przez specjalistów o wysokich kwalifikacjach, posiadających wyższe wykształcenie, ukończone studia podyplomowe lub specjalistyczne kursy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień, albo odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu tego typu szkoleń. Te czynniki również powinny mieć wpływ na koszty ponoszone przez uczestnika kursu reedukacyjnego” – czytamy w uzasadnieniu.

Ponadto, w załączniku do rozporządzenia, który określa program kursu, do istniejących wykładów dodano zagadnienie dotyczące wpływu alkoholu i podobnych substancji na rozwój chorób układu krążenia oraz nowotworów.

Celem tego posunięcia jest podniesienie wartości edukacyjnej szkolenia. Podkreślono, że „uczestnicy powinni być świadomi nie tylko psychologicznych i behawioralnych konsekwencji uzależnień, ale także ich poważnych skutków zdrowotnych”.

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami oraz rozporządzeniem dotyczącym kursów reedukacyjnych, organizacją tych szkoleń zajmują się wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.

Szkolenia są przeznaczone dla osób, które prowadziły pojazd w stanie nietrzeźwości, pod wpływem alkoholu lub substancji o podobnym działaniu. Obejmują one dwa ośmiogodzinne spotkania w grupach maksymalnie 15-osobowych. Program kursu, opisany w załączniku do rozporządzenia, zawiera wykłady na temat wpływu alkoholu lub narkotyków na prowadzenie pojazdów, statystyk dotyczących problemu nietrzeźwości na drogach, przyczyn podejmowania decyzji o prowadzeniu pojazdu po alkoholu oraz zmian w sferze poznawczej, emocjonalnej i behawioralnej osób uzależnionych.

mchom/ kcz/

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *