Francja i Niemcy staną się równoprawnymi akcjonariuszami w koncernie zbrojeniowym KNDS, produkującym czołgi – ogłosiły w poniedziałek rządy obu państw w wspólnej deklaracji.

Ustalenia umowy, która wymaga jeszcze akceptacji niemieckiego parlamentu, obejmują długoterminowe zobowiązania udziałowców oraz równość w zakresie praw decyzyjnych.
„Ta umowa ukazuje wspólną determinację Francji i Niemiec do wzmacniania europejskiego potencjału przemysłowego i obronnego, wspierania sił zbrojnych (obu państw – PAP) oraz długofalowego budowania europejskiej suwerenności” – podkreślono w oświadczeniu.
Porozumienie zostało ogłoszone kilka tygodni po tym, jak na początku czerwca, po latach przygotowań, fiaskiem zakończył się projekt budowy wspólnego francusko-niemieckiego myśliwca FCAS. To wielomiliardowe przedsięwzięcie przez lata borykało się z trudnościami, głównie z powodu sporów między francuską firmą Dassault a niemieckim Airbusem, który reprezentuje również hiszpańską firmę Indra. Konflikt dotyczył między innymi podziału zadań i praw do stosowania innowacji technologicznych.(PAP)
mobr/ akl/
